Trwa ładowanie...

Prof. Jan Błoński spoczął na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie

Prof. Jan Błoński spoczął na Cmentarzu Salwatorskim w KrakowieŹródło: PAP/Jerzy Ruciński
d471akj

Prof. Jan Błoński , historyk literatury, krytyk literacki, eseista, tłumacz został w sobotę pochowany na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie. Odszedł od nas wielki uczony, wielki człowiek - mówił w kazaniu ks. Adam Boniecki, żegnając zmarłego.

- Był człowiekiem ducha. Jego pasją był świat ludzkiegoducha. I tym dla profesora była literatura. Jego miłością i pasją życia nie była literatura w rozumieniu artystowskim, ale człowiek, który ją tworzy, który ją odbiera. Był pasjonatem człowieczeństwa; człowieka, który jest piękny na obraz i podobieństwo Boga, ale i straszny, bo skażony przez szatana pychy i inne demony - mówił ks. Boniecki.

- Był człowiekiem ducha i w tym znaczeniu był człowiekiem słowa, które - jak pisał - nie potrzebuje alibi pożytku, wsparcia moralności albo gwarancji filozofii, jest tylko ekspresją człowieka i urokiem rzuconym na bliźniego – dodał redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego”.

d471akj

Poza rodziną i przyjaciółmi w pogrzebie profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego wzięły udział władze tej uczelni oraz krakowskich wydawnictw, a także przedstawiciele instytucji nauki i kultury, z którymi profesor był związany. Mszy przewodniczył bp Jan Zając.

Osobę i zasługi prof. Jana Błońskiego wspominał m.in. rektor UJ, prof. Karol Musioł.
- Był nauczycielem, który uczył dorosłych. Ja bym powiedział: był profesorem profesorów. Na uniwersytecie będzie nam go brakowało, ale mogę powiedzieć z pewnością, że uniwersytet odwdzięczy się panu profesorowi tym, czym może najpiękniejszym - pamięcią - powiedział prof. Musioł.

- Jako przewodniczący Kapituły Nagrody im. Księdza Jana Musiała mogę nieoficjalnie powiedzieć, że pierwsza Nagroda Ks. Jana Musiała została przyznana panu profesorowi Janowi Błońskiemu - dodał rektor UJ.

Prof. Jan Błoński był wybitnym krytykiem literackim, tłumaczem, absolwentem polonistyki UJ, uczniem Kazimierza Wyki.

Uznanie w świecie literackim przyniosły Błońskiemu przede wszystkim jego interpretacje dzieł klasyków XX wieku: Prousta , Becketta , Stanisława Ignacego Witkiewicza . Pisał też o Gombrowiczu , Miłoszu i Mrożku . W 1987 r. w „Tygodniku Powszechnym” ukazał się jego tekst Biedni Polacy patrzą na getto , oceniany jako niezwykle ważny dla stosunków polsko-żydowskich.

Błoński był laureatem m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich, Nagrody im. Kazimierza Wyki, Nagrody Fundacji A. Jurzykowskiego, był odznaczony Złotym Medalem Gloria Artis.

Prof. Jan Błoński zmarł 10 lutego w Krakowie w wieku 78 lat.

d471akj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d471akj