Trwa ładowanie...
nagroda
23 kwietnia 2010, 13:28

Prof. Andrzej Sadowski laureatem nagrody im. Norwida

Prof. Andrzej Sadowski laureatem nagrody im. NorwidaŹródło: Inne
d4m459f
d4m459f

Scenograf prof. Andrzej Sadowski został laureatem nagrody im. Cypriana Norwida za "dzieło życia".

To już druga edycja nagrody im. Norwida, ale po raz pierwszy przyznano ją w kategorii "dzieło życia". Nominowani do tej kategorii nagrody byli też: pisarz Tadeusz Konwicki, kompozytor Władysław Słowiński, reżyser Józef Szajna oraz pisarka Barbara Wachowicz.

Prof. Andrzej Sadowski urodził się w 1925 roku we Lwowie, ukończył Wydział Malarstwa ASP w Krakowie, dyplom scenografa uzyskał na warszawskiej ASP. Przez wiele lat projektował i realizował scenografie dla Teatru Ludowego w Warszawie, współpracował z Teatrem Dramatycznym, Ateneum, Teatrem Wielkim, a także z wieloma innymi teatrami w kraju i za granicą. Jego kandydatura do nagrody im. Norwida została zgłoszona przez Warszawską Operę Kameralną, z którą współpracuje od 40 lat.

Nagroda została przyznana prof. Sadowskiemu za ponad 50-letnią twórczość plastyczną i scenograficzną. Zrealizował on ponad 400 projektów scenografii w kraju i za granicą. Prof. Sadowski kształcił też całe pokolenie polskich artystów - był współtwórcą i do 2000 roku kierownikiem Katedry Scenografii na warszawskiej ASP.

W kategorii literackiej do tegorocznej nagrody im. Norwida nominowano Henryka Bardijewskiego za książkę Aria na tysiąc głosów, Bogdana Urbankowskiego za monografię Poeta, czyli człowiek zwielokrotniony. Szkice o Zbigniewie Herbercie oraz Andrzeja Zaniewskiego za tom wierszy Nagość.

W kategorii muzycznej o nagrodę rywalizują Jacek Kaspszyk, nominowany za dyrygencką kreację symfonii II i IV Witolda Lutosławskiego w wykonaniu Orkiestry symfonicznej Filharmonii Narodowej podczas 47. Warszawskiej Jesieni oraz Włodzimierz Kotoński za skomponowanie "Madrygałów polskich" - pieśni do wierszy staropolskich poetów z muzyką na instrumenty barokowe. W kategorii muzycznej nominowano też tenora Jacka Laszczkowskiego za udział w projekcie Oda do Europy - Sezonie Muzycznym Zjednoczonej Europy w Warszawskiej Operze Kameralnej.

d4m459f

W kategorii sztuk plastycznych kapituła nagrody doceniła twórców wystawy na 100-lecie warszawskiej ASP "Powinność i bunt" w Zachęcie - historyka sztuki Marylę Sitkowską i rzeźbiarza prof. Grzegorza Kowalskiego. Pozostali nominowani w tej kategorii to malarz, wykładowca warszawskiej ASP Eugeniusz Markowski (za przygotowanie retrospektywy swoich dzieł w Galerii Domu Artysty Plastyka) oraz Andrzej Węcławski, grafik (za wystawę "Archiwum Rzeczy Pierwszych" w galerii Lufcik).

W kategorii teatralnej nominowano Janusza Gajosa za kreacje w przedstawieniach "Śmierć komiwojażera" i "Narty Ojca Świętego" w Teatrze Narodowym oraz Gustawa Holoubka za reżyserię "Edypa" w Teatrze Ateneum. Nominowana jest także Irena Jun za rolę w spektaklu "Biesiada u hrabiny Kotłubaj" (teatr Studio).

Laureatów nagrody w kategoriach: literackiej, muzycznej, plastycznej i teatralnej poznamy 24 września, w rocznicę urodzin patrona nagrody.

d4m459f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4m459f

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj