Trwa ładowanie...

Prix Mediterranee dla Orhana Pamuka

Prix Mediterranee dla Orhana PamukaŹródło: Inne
d11u806
d11u806

*Francuska nagroda literacka Prix Mediterranee (Nagroda Śródziemnomorska) dla autora zagranicznego za 2006 r. została przyznana Orhanowi Pamukowi , tureckiemu pisarzowi, za powieść Śnieg - ogłosiło w poniedziałek jury na Salonie Książki w Paryżu. * Urodzony w 1952 r. w Stambule Orhan Pamuk zrobił wrażenie już pierwszymi powieściami, napisanymi w latach 80. W 2001 r. za powieść Moje imię jest czerwone otrzymał Nagrodę dla Najlepszej Książki Zagranicznej we Francji.

We wrześniu 2005 r. Śnieg został już wyróżniony prestiżową nagrodą Medicis dla powieści zagranicznej.

W październiku minionego roku w wywiadzie dla „Die Welt” Pamuk powiedział: „Nie uważam, żeby zagrożeniem dla demokracji była sprawująca władzę, identyfikująca się z wartościami islamu, partia Sprawiedliwości i Rozwoju. Zagrożenie płynie ze strony armii, która hamuje demokratyczne reformy”.

Po tym wywiadzie doniesienie o popełnieniu przez Pamuka przestępstwa skierowała do sądu w Ankarze grupa prawników związana z turecką prawicą nacjonalistyczną. Pamuk już wcześniej naraził się władzom w Ankarze publiczną krytyką tureckiej polityki wobec Kurdów i domaganiem się rozliczeń za zbrodnie popełnione przez Turków w czasie I wojny światowej na Ormianach.

d11u806

W wywiadzie dla jednego ze szwajcarskich dzienników w lutym tego roku Pamuk powiedział: „30 tys. Kurdów i milion Ormian zostało zamordowanych w XX wieku w Turcji, ale nikt poza mną nie ma odwagi o tym mówić”. To właśnie takie wypowiedzi stały się podstawą ciążącego na Pamuku oskarżenia o obrazę narodu tureckiego.

Prix Mediterranee - zagraniczna przyznawana jest autorom z krajów basenu Morza Śródziemnego, których książka została przetłumaczona na francuski.

d11u806
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11u806