Trwa ładowanie...

Prezentacja biografii rotmistrza Pileckiego w Rzymie

Prezentacja biografii rotmistrza Pileckiego w RzymieŹródło: PAP/Jacek Bednarczyk
dk4qn2y
dk4qn2y

W Instytucie Polskim w Rzymie zaprezentowano w poniedziałek pierwszą we Włoszech biografię rotmistrza Witolda Pileckiego. Autorem tomu jest dziennikarz gazety

„Il Tempo” Marco Patricelli.

Podczas uroczystości Patricelli otrzymał nadaną przez polski MSZ odznakę honorową Bene Merito.

Książka o oficerze Wojska Polskiego, dobrowolnym więźniu obozu Auschwitz, zamordowanym przez komunistyczne władze w roku 1948, ukazała się we Włoszech w styczniu, tuż przed 65. rocznicą wyzwolenia hitlerowskiego obozu zagłady.

W przejmującej opowieści o Witoldzie Pileckim przypomniano, że w czasie drugiej wojny światowej z własnej woli trafił na trzy lata do obozu i że to on był autorem pierwszego przekazanego aliantom raportu na temat Zagłady. Obszerny tom ma tym większą wartość, że chwilami wręcz niewiarygodna, a jednak przedstawiająca tragiczną prawdę historia życia Pileckiego jest praktycznie nieznana na Zachodzie.

dk4qn2y

Marco Patricelli powiedział, że o Pileckim dowiedział się zupełnie przypadkowo, w Instytucie Pamięci Narodowej w Warszawie, gdzie zbierał materiały na temat zbrodni katyńskiej w związku z premierą filmu Andrzeja Wajdy.

- Zobaczyłem w IPN książkę o Witoldzie Pileckim, zacząłem ją natychmiast przeglądać i jeszcze tej samej nocy spędzonej w Warszawie nad tym tomem postanowiłem o nim napisać - podkreślił.

- To był impuls - dodał.

- Jestem szczęśliwy, że Włochy poznały tę niezwykłą postać - przyznał.

dk4qn2y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dk4qn2y