Trwa ładowanie...

Premiera sztuki "Mord" Hanocha Levina w Teatrze Nowym

Premiera sztuki "Mord" Hanocha Levina w Teatrze NowymŹródło: Materiały prasowe
d4avxui
d4avxui

Premierę sztuki "Mord" wybitnego izraelskiego dramaturga Hanocha Levina przygotował na sobotę Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Reżyserem przedstawienia jest Norbert Rakowski. Premierze towarzyszyć będzie spotkanie poświęcone twórczości Levina.

Hanoch Levin napisał "Mord" w 1998 roku w związku z toczącą się wojną na Bliskim Wschodzie, jednak sztuka nie dotyczy tylko konfliktu zbrojnego.

"Opowiada historię ludzkiego upodlenia i pogwałcenia człowieczeństwa. Jest pretekstem do przedstawienia ludzkiej tragedii, w której spirala przemocy zaraża zbrodnią zwykłych ludzi" - przekonują twórcy przedstawienia.

Łódzkie przedstawienie wyreżyserował i opracował muzyczne Norbert Rakowski; scenografię przygotował Wojciech Stefaniak, a kostiumy - Julia Kornacka. W spektaklu występują: Jolanta Jackowska, Kamila Salwerowicz, Katarzyna Żuk, Michał Bieliński, Dymitr Hołówko, Gracjan Kielar, Tomasz Kubiatowicz, Marek Lipski i Sławomir Sulej.

Sobotnią premierę poprzedzi spotkanie poświęcone twórczości Hanocha Levina, w którym wezmą udział m.in. tłumacze, krytycy i ludzie teatru.

Hanoch Levin (1943-1999) wybitny izraelski dramaturg, pisarz, poeta i reżyser teatralny. Pochodził z żydowskiej rodziny, która w 1935 roku wyemigrowała z Łodzi do Palestyny. Współpracował ze słynnymi izraelskimi scenami, m.in. z Teatrem Habima, Teatrem Cameri z Tel Awiwu czy Teatrem Miejskim w Hajfie.

d4avxui

Levin to autor ponad 50 dramatów m.in. "Jakub i Leidenthal", "Krum", "Szyc", "Męki Hioba" czy "Mord". Oprócz dramatów pisał także opowiadania i wiersze, zajmował się również satyrą polityczną. W swojej twórczości odwoływał się do tradycji i literatury żydowskiej, a także do dramatu i teatru Samuela Becketta , Eugenia Ionesco oraz Antoniego Artauda. Zmarł w 1999 roku.

Zbiór jego dramatów w polskim tłumaczeniu - "Ja i Ty i następna wojna" - został wydany w 2009 roku przez Agencję Dramatu i Teatru.

d4avxui
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4avxui