Trwa ładowanie...

Premiera najnowszej książki Tadeusza Różewicza to i owo

Nakładem Biura Literackiego ukazała się premierowa książka Tadeusza Różewicza to i owo, w której czytelnik znajdzie to, co najbardziej go interesuje: nowe wiersze, groteski dramatyczne, felietony, ale i owo: rysunki (nie tylko) autorskie, rękopisy utworów, dedykacje przyjaciół pisarzy

Premiera najnowszej książki Tadeusza Różewicza to i owoŹródło: "__wlasne
d4i7dje
d4i7dje

Nakładem Biura Literackiego ukazała się premierowa książka Tadeusza Różewicza to i owo , w której czytelnik znajdzie to, co najbardziej go interesuje: nowe wiersze, groteski dramatyczne, felietony, ale i owo: rysunki (nie tylko) autorskie, rękopisy utworów, dedykacje przyjaciół pisarzy.

Od czwartku 29 listopada książka będzie dostępna w księgarni internetowej Poezjem.pl, która jest także jedynym miejscem, gdzie można kupić limitowane wydanie w twardej oprawie (tylko tutaj dostępna jest również Kartoteka: reprint). Od poniedziałku zbiór znajdzie się w księgarniach.

Twórca z humorem i ironią komentuje "kulturę" popularną ("mają gówniarze teraz taką 'Madonnę' na jaką sobie zasłużyli"), przybliża nam swoje czytelnicze zamiłowania, historie znajomości z pisarzami a nawet reinterpretacje słynnych dramatów (z przymrużeniem oka).

Autor Niepokoju nadal pilnie obserwuje rzeczywistość, kontruje ją trafnie i bez taryfy ulgowej. Znajdziemy tu gorzką prawdę o toczących się w Polsce kłótniach dotyczących słowa "bohater", o małostkowych wojenkach, które "krew przeszłości rozwadniają słowami".

Wrocławski poeta opisuje także wojny futbolowe, pytając: "Dlaczego kibice i Wisły i Cracovii szlachtują się wzajemnie". Razi go szum medialny związany z olimpiadą: "Oni wszyscy jakby nadgryzali te złote krążki - próbują zębami czy to aby złoto (?) jakiej próby, kto za to płaci".

d4i7dje

W wierszu "Jeszcze jeden dzień" pochodzący z Radomska pisarz przedstawia alternatywną wizję świata literackiego. Autor Marginesu, ale... wyjawia czytelnikowi "marzenie swego życia" o "antologii polskiej poezji bez dat i bez nazwisk", wizję świata, w którym za pisanie wierszy nie przyznaje się nagród.

(img|346938|center)

Stosunek Różewicza do literackich wyróżnień widać także w groteskowych próbkach dramatycznych, gdzie między innymi przybliża czytelnikowi chorobę "noblesseobliż". Oprócz tego autor "adaptuje i adoptuje Szekspira" - w utworze obok Hamleta występuje Omlet, a Otello jest... czekoladopodobny.

to i owo to dzieło czteroczęściowe. W części pierwszej zawarto "to" - premierowe wiersze, próbki dramatyczne i felietony. Część drugą i trzecią pozostawiono "owemu": rękopisom, rysunkom i dedykacjom - m.in. Tadeusza Borowskiego, Seamusa Heaneya, Leopolda Staffa. Część czwarta zawiera "Ostatnią kartotekę", co może zainteresować miłośników dramatów autora Kartoteki.

Tam też znalazł się tekst Jana Stolarczyka "Dopowiadając to i owo", w którym sekretarz Tadeusza Różewicza w wyczerpujący i ciekawy sposób przybliża czytelnikom pewne aspekty tomu: "Zawartość III części książki domagała się słownego uzupełnienia o biograficznoliterackie tło znajomości i przyjaźni pisarskich autora" - stwierdza we wstępie "Dopowiadania" Stolarczyk.

d4i7dje

Tadeusz Różewicz w jednym z wierszy zawartych w premierowym tomie stwierdza: "piszę wiersze które są/ podobne do wierszy/ wielu poetów". Jednak unikalny, lapidarny styl, czujność i wciąż głośny sprzeciw wobec "bylejakości" świata sprawiają, że to i owo jest pozycją bez wątpienia wyjątkową i wyczekiwaną.

Różewicz urodził się 9 października 1921 roku w Radomsku. Poeta, prozaik, dramaturg. Laureat wielu nagród literackich zagranicznych i polskich, m.in. Nagrody Polskiego PEN-Clubu (1997), Nagrody Ministra Kultury i Sztuki (1997), Nagrody Literackiej Nike (2000), Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt twórczości (2008).

Odznaczony został Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski (1996) i wielu innymi wysokimi odznaczeniami, a także nagrodami literackimi. Mieszka we Wrocławiu i od ponad pięciu lat związany jest z Biurem Literackim. Współpracę zapoczątkowały zbiory wierszy: nauka chodzenia (2007) i Kup kota w worku (work in progress) (2008).

W kolejnych latach ukazały się książki: Wycieczka do muzeum (2010), Margines, ale... (2010), Kartoteka: reprint (2011), Historia pięciu wierszy (2011), Wbrew sobie. Rozmowy z Tadeuszem Różewiczem (2011), a także antologia Dorzecze Różewicza z wierszami wybranymi i omówionymi przez ponad dwudziestu poetów, uzupełniona filmem Artura Burszty i Jolanty Kowalskiej.

d4i7dje
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4i7dje