Trwa ładowanie...
11-05-2015 16:55

Premiera książki Waldemara Piaseckiego ''Jan Karski. Jedno życie'' już 20 maja

Pierwsza kompletna opowieść o Janie Karskim już od 20 maja w księgarniach! A już dziś publikujemy fragment tej wyjątkowej książki Waldemara Piaseckiego, zatytułowanej „Jan Karski. Jedno życie”. Takiej publikacji o legendarnym emisariuszu jeszcze nie było i już nie będzie.

Premiera książki Waldemara Piaseckiego ''Jan Karski. Jedno życie'' już 20 majaŹródło:
d9z6lxg
d9z6lxg

Pierwsza kompletna opowieść o Janie Karskim już od 20 maja w księgarniach! A już dziś publikujemy fragment tej wyjątkowej książki Waldemara Piaseckiego, zatytułowanej „Jan Karski. Jedno życie”. Takiej publikacji o legendarnym emisariuszu jeszcze nie było i już nie będzie.

Opatrzona przedmową laureata Pokojowej Nagrody Nobla Elie Wiesela książka Waldemara Piaseckiego, najbliższego przyjaciela i współpracownika oraz organizatora działalności publicznej Jana Karskiego w ostatniej dekadzie życia, nie jest ani typową biografią, ani zwykłym historycznym opracowaniem.

To porywająca i kompletna opowieść o pełnym dramatycznych wydarzeń życiu legendarnego emisariusza, z fascynującymi detalami i wydarzeniami dotąd nieopisywanymi, a często wręcz nieznanymi, którą czyta się niczym najlepszą beletrystykę.

Takiej książki o Karskim jeszcze nie było i już nie będzie.

„Był 9 lipca 2000 roku, krótko po dziewiętnastej. Restauracja »Julian« w podwaszyngtońskim Chevy Chase w ten weekendowy wieczór nie był przepełniona gośćmi. Profesor Jan Karski mieszał w coctailowej szklance swój ulubiony »Manhattan« z dwiema kostkami lodu. […]

– Już chyba nie zdążymy… – powiedział nagle.

d9z6lxg

– Z czym?

– Z tą książką… Chyba że będę ci opowiadał stamtąd. – Uniósł w górę wskazujący palec.

Zaprotestowałem ostro. Jak zawsze, kiedy stroił sobie z tego żarty. Żarty? Nigdy nie mówił: »kiedy umrę«, »kiedy odejdę«. Pokazywał w górę.

– Obiecaj mi jedno. Gdybyśmy nie zdążyli, nie opublikujesz książki o mnie wcześniej niż po dziesięciu latach. Do wszystkiego trzeba dystansu. Jak go nie masz, widzisz drzewa, jak masz, widzisz las… – użył swojej ulubionej metafory.

d9z6lxg

Dodał, że powinienem zmierzyć się z tym, co ludzie będą o nim mówić, kiedy go już nie będzie.

[…] Wróciliśmy do apartamentu Profesora około dwudziestej drugiej. Rozmawialiśmy długo. Miał poczucie uciekającego czasu. Śpieszył się.

– Nic nie zabija prawdy skuteczniej niż banał… – mówił. – Nie wiem, jak można opowiedzieć coś o tym »łobuzie« Karskim, tak, by uniknąć banału. Próbuj, jak chcesz. Nie będę przeszkadzał… W końcu nikt nie wie o mnie tyle co ty”.

d9z6lxg

Pierwszy tom fascynującej biografii Jana Karskiego trafi do księgarń 20 maja, a już dziś zapraszamy do przeczytania obszernych fragmentów:

Jednocześnie informujemy o spotkaniach z Waldemarem Piaseckim, autorem tej niezwykłej książki, polskim dziennikarzem i pisarzem mieszkającym w Nowym Jorku, od 30 lat aktywnie uczestniczącym w polsko-żydowskich i żydowsko-chrześcijańskich wzajemnych relacjach i dialogu. W ostatnich latach życia Jana Karskiego był jego sekretarzem, koordynatorem działalności publicznej, a przede wszystkim przyjacielem. Jest współautorem dokumentu TVP „Moja misja” o Janie Karskim i autorem przekładu na polski „Story of a Secret State” („Tajne Państwo”) – wojennego bestsellera Jana Karskiego. Z Waldemarem Piaseckim będzie można się spotkać:

• 16 maja o godz. 10.30, w ramach 6. Warszawskich Targów Książki na Stadionie Narodowym, sala PARYŻ C,

• 20 maja o godz. 18.00, w warszawskim salonie Empik Megastore Junior, ul. Marszałkowska 104.

Na oba spotkania serdecznie zapraszamy!

d9z6lxg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9z6lxg