Trwa ładowanie...

Premiera "Braci Karamazow" w Teatrze Provisorium w Lublinie

Spektakl będący adaptacją powieści Fiodora Dostojewskiego Bracia Karamazow wystawi Teatr Provisorium w Lublinie. W przedstawieniu grają znani aktorzy polscy; premiera odbędzie się w piątek.

Premiera "Braci Karamazow" w Teatrze Provisorium w LublinieŹródło: "__wlasne
d4opcdz
d4opcdz

Spektakl będący adaptacją powieści Fiodora Dostojewskiego Bracia Karamazow wystawi Teatr Provisorium w Lublinie. W przedstawieniu grają znani aktorzy polscy. Premiera odbędzie się w piątek. Reżyser przedstawienia Janusz Opryński powiedział, że sięgnął po powieść Dostojewskiego "z głodu duchowego", z potrzeby ciągłego stawiania zasadniczych pytań o człowieczeństwo, zawartych w Braciach Karamazow . Jego zdaniem ludzkie dylematy w tej powieści są wciąż aktualne.

"Inaczej czytaliśmy ją w warunkach braku wolności, komuny. Dzisiaj jesteśmy po odzyskaniu wolności, a ciągle mamy problem z człowiekiem, mamy problem z religią, dziś wiemy, że w imię religii popełniono wiele przestępstw" - powiedział Opryński.
Jak dodał, powieść Dostojewskiego jest polifoniczna, czyli zawiera wielość racji i postaw. "Nie wiemy, po której stronie jest racja. To taka analiza człowieka. Ta ludzka otchłań każe nam właściwie tylko stawiać pytania, a nie możemy nic odpowiedzieć" - zaznaczył.

Zdaniem Opryńskiego szczególną rolę w rozwoju duchowej strony człowieka mają postaci "świętych szaleńców", "jurodiwych", bardzo ważne w twórczości Dostojewskiego .

"Wierzę, że i dziś ci święci idioci są. To tacy, którzy przychodzą i jakby urągają światu, prowokują. Jak mówi Dostojewski , jurodiwy przed szynkiem się przeżegna a w monastyr uderzy kamieniem. To jest ta niezwykła przewrotność Dostojewskiego , która porusza, niepokoi, wyciąga nas z komfortowej sytuacji" - powiedział Opryński.

d4opcdz

W spektaklu wystąpią m.in. Adam Woronowicz, Magdalena Warzecha, Mariusz Pogonowski, Karolina Porcari, Łukasz Lewandowski. Scenografię przygotowali Jerzy Rudzki i Robert Kuśmirowski. Fragmenty powieści Bracia Karamazow na potrzeby spektaklu przetłumaczył filozof i eseista, prof. Cezary Wodziński z Uniwersyteu Jagiellońskiego.

Inspiracją dla spektaklu był też cykl spotkań z prof. Wodzińskim pod hasłem "Jak żyć", które odbywały się w Lublinie w ciągu ostatniego roku. Wykładom prof. Wodzińskiego poświęconym kulturze Rosji i rosyjskiej literaturze towarzyszyły prezentacje fragmentów powieści Dostojewskiego , czytane przez aktorów. Interpretację głównych motywów Braci Karmazow twórcy spektaklu zaczerpnęli z książek Wodzińskiego Św. Idiota i Trans, Dostojewski, Rosja, czyli o filozofowaniu siekierą - zaznaczył Opryński.

* Bracia Karamazow to ostatnia powieść Dostojewskiego , powstała w latach 1878-1880.* Opisana w niej historia ojcobójstwa, w które zamieszani są w różny sposób synowie zamordowanego, jest okazją do analizy zarówno psychologicznych motywacji bohaterów, jak i do rozważań na temat ludzkich dylematów dotyczących spraw zasadniczych jak np. istnienia Boga, dobra i zła, wolnej woli. Powieść uważana jest za kulminacyjną w twórczości Dostojewskiego i za jedno z najwybitniejszych dzieł literatury światowej.

d4opcdz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4opcdz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj