Premiera "Białego małżeństwa" w teatrze kieleckim
Premiera Białego małżeństwa - dramatu Tadeusza Różewicza o seksualności, o płci i roli jaką ona wyznacza nam w społeczeństwie i naszej kulturze - odbędzie się w sobotę na scenie Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.
Premiera Białego małżeństwa - dramatu Tadeusza Różewicza o seksualności, o płci i roli jaką ona wyznacza nam w społeczeństwie i naszej kulturze - odbędzie się w sobotę na scenie Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Spektakl reżyseruje Weronika Szczawińska.
W opinii Szczawińskiej, Różewicz zapisał w dramacie alternatywną historię polskiej kultury; w jego ujęciu jest to "przygoda ciała, która rozgrywa się w cieniu wielkiej historii oficjalnej". Jak
tłumaczyła reżyserka we wtorek na przedpremierowej konferencji prasowej, "świat rygorów,
stanowiących gwarant ustalonego porządku, nieoczekiwanie odsłania utajony horror biologii, komedię istoty wcielonej".
Według niej, Białe Małżeństwo to tekst-archiwum, utkany z mnóstwa cytatów, odniesień i form gotowych. "Powidoki najświętszych tekstów naszej kultury - wystarczy wspomnieć chociażby Mickiewicza czy Słowackiego - spotykają się tu z tradycjami odrzuconymi, zapomnianymi. Tradycjami - choć w takim kontekście słowo to brzmi co najmniej dwuznacznie - odmieńców"- zaznaczyła.
Weronika Szczawińska ma na koncie cztery realizacje sceniczne. Podejmuje głównie tematy związane z problematyką polskiej kultury, pamięci historycznej, szeroko rozumianym problemem gender (płci kulturowych) oraz zagadnieniami scenicznej formy.
Tekst Białego małżeństwa Tadeusza Różewicza odnajdziemy w tomie Dramat 3. Utwory zebrane .