Trwa ładowanie...
iran
23 kwietnia 2010, 13:26

Prawo do zabicia literata wciąż w mocy

Prawo do zabicia literata wciąż w mocyŹródło: Inne
d11puq7
d11puq7

Najwyższy ajatollah Iranu, Ali Chamenei ponownie potępił brytyjskiego pisarza, Salmana Rushdiego.

W 1989-tym roku Rushdi został obłożony tak zwaną fatwą, czyli islamską anatemą, przez ówczesnego najwyższego duchownego irańskiego, ajatollaha Chomeiniego za powieść Szatańskie wersety.

Według Chomeiniego Rushdie zasługiwał na najsurowszą karę za sam fakt, że przestawił on w swojej powieści proroka Mahometa jako jedną z postaci literackich. Po śmierci Chomeiniego nikt już nie był w stanie zmienić fatwy.

Nie stanowi ona wprawdzie sama w sobie wyroku śmierci, ale uznając Rushdiego za odstępcę od wiary daje każdemu muzułmaninowi prawo uśmiercenia pisarza. Co więcej jedna ze związanych z władzami w Teheranie fundacji islamskich wyznaczyła prawie 3 miliony dolarów nagrody za zabicie literata.

Salman Rushdi spędził już ponad 15 lat w ukryciu.

d11puq7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11puq7

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj