W Warszawie powstanie pomnik pisarza i żołnierza Adolfa Marii Bocheńskiego. Inicjatywa budowy pomnika wiąże się z mijającą w tym roku 100. rocznicą jego urodzin oraz 65. rocznicą śmierci.
W czwartek inicjatorzy powstania pomnika, m.in. poseł Kazimierz Ujazdowski (Polska XXI), przedstawili jego projekt, który wykona artysta rzeźbiarz prof. Gustaw Zemła. Pomnik powstanie w centrum Warszawy, na istniejącym od pięciu lat skwerze Adolfa Marii Bocheńskiego.
- To był człowiek gorącego serca i wielkiego umysłu, który w sytuacjach nadzwyczajnych służył ojczyźnie szablą, a w sytuacji pokoju służył niezależnością umysłu - powiedział Ujazdowski i przypomniał, że Adolf Bocheński był jednym z najwybitniejszych polskich pisarzy politycznych.
- Będzie to pomnik żołnierza intelektualisty, który po walce oddaje się lekturze. Projekt monumentu nawiązuje do wspomnień jakie mieli o Bocheńskim jego przyjaciele z wojska - powiedział Ujazdowski.
Jak dodał, pomnik Bocheńskiego powstanie najwcześniej za rok, a jego koszt, który poniosą osoby prywatne, wyniesie 100-150 tys. zł.
Według Ujazdowskiego, lektura Bocheńskiego może być pouczająca dla współczesnych polityków.
- On uczy, że polityka w ostatecznym rachunku jest sztuką realizacji idei, że bez idei jest głupim teatrem, że w polityce trzeba mieć przede wszystkim sprecyzowane poglądy, a potem potrzebna jest sztuka i umiejętność ich realizowania - tłumaczył.
Ujazdowski zapowiedział także, że we wrześniu ukaże się kluczowa książka Adolfa Bocheńskiego pt. Między Niemcami a Rosją, nakładem krakowskiego Ośrodka Myśli Politycznej.
Jak poinformował obecny na spotkaniu prezes Fundacji Pamięć i Tożsamość, Jakub Czułba, oprócz pomnika powstanie także strona internetowa poświęcona twórczości pisarza.
- Na stronie znajdą się teksty Bocheńskiego, teksty o nim, jego życiorys, wspomnienia o nim, m.in. Jerzego Giedroycia, Józefa Czapskiego , a także archiwalne fotografie - zapowiedział.
Według b. marszałka Sejmu, Marka Jurka, Bocheński jest autorem oryginalnej doktryny geopolitycznej.
- Chodziło mu o to, że wielkie państwa, jak Niemcy i Rosja, nie powinny ingerować w sprawy narodów Europy środkowej i rolą Polski jest przeciwdziałanie wpływom rosyjskim i niemieckim ograniczającym niepodległość krajów takich jak np. Ukraina - mówił Jurek i podkreślił, że "ta doktryna jest aktualna".
Z pomysłem powstania pomnika, oprócz Kazimierza Ujazdowskiego, wystąpili radny Warszawy Wojciech Starzyński, publicysta Rafał Matyja, Fundacja Pamięć i Tożsamość oraz stowarzyszenie Centrum Konserwatywne. Ideę poparli m.in. marszałek Sejmu Bronisław Komorowski i prof. Władysław Bartoszewski .
Adolf Maria Bocheński, ur. 13 kwietnia 1909 r. w Ponikwie, zm. 18 lipca 1944 r. pod Ankoną we Włoszech. Polski pisarz i publicysta polityczny. Podporucznik Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Studiował w Paryżu i we Lwowie. Występował w obronie katolicyzmu i tradycyjnego ładu społecznego. Bronił zasady silnej władzy państwowej, przeciwstawiając się tendencjom autorytarnym. W kampanii wrześniowej 1939 r. walczył jako ochotnik w Szwadronie Zapasowym 22. Pułku Ułanów Podkarpackich. Przedostał się do Francji i tam dalej walczył o Polskę. Brał udział w walkach o Norwegię, na Bliskim Wschodzie oraz we Włoszech. Był ranny pod Monte Cassino. Zginął rozbrajając minę pod Ankoną.