Wesele w 呕ychlinie jest tematem komiksu o Fryderyku Chopinie. Kompozytor w 1829 r. przyjecha艂 do tej miejscowo艣ci na wesele Melanii Bronikowskiej z Wiktorem Adamem Kurnatowskim.
- To pierwsze i prawdopodobnie jedyne w Polsce takie przedsi臋wzi臋cie realizowane w roku chopinowskim - poinformowa艂a Marta Bagrowska, rzeczniczka prasowa starostwa w Koninie.
Jak doda艂a, samorz膮d chce w ten spos贸b dotrze膰 do uczni贸w gimnazj贸w i szk贸艂 ponadgimnazjalnych, by popularyzowa膰 muzyk臋 Chopina.
W艣r贸d jego przyjaci贸艂 byli wtedy Ignacy Maciejowski i Alfons Brandt. Z lekarsk膮 rodzin膮 tego ostatniego, Helbich by艂 bardzo blisko zwi膮zany. Jak twierdzi historyk i regionalista Henryk Nowaczyk, w Kaliszu m艂odzie艅cy znale藕li si臋 2 wrze艣nia 1829 r. i udali si臋 prosto do domu Helbicha, by przenocowa膰.
Planowana przerwa w podr贸偶owaniu nie trwa艂a jednak d艂ugo, poniewa偶 doktor wybiera艂 si臋 w艂a艣nie na wesele do 呕ychlina. Zamiast odpoczynku, Chopin i jego kompani pojechali razem z doktorem.
Jak pisze Nowaczyk, Helbich, Chopin i jego koledzy przybyli do pa艂acu wieczorem, gdy wesele trwa艂o ju偶 od kilku godzin. Doktor Helbich wspomina艂 p贸藕niej, 偶e Melania natychmiast rozpozna艂a Fryderyka, kt贸rego pozna艂a wcze艣niej w Warszawie. Wylewnie powita艂 go tak偶e m艂ody ziemianin Henryk Unrug, kt贸ry go艣ciom opowiedzia艂 o koncercie w 1826 r. w Dusznikach. 16-letni Chopin zagra艂 w贸wczas dla kilkorga osieroconych nagle dzieci, kt贸rych ojciec zmar艂 podczas pobytu w uzdrowisku.
Dzi臋ki temu wspomnieniu m艂ody Fryderyk zdoby艂 jeszcze wi臋ksze uznanie i sympati臋 weselnych go艣ci. W ostatnim dniu uroczysto艣ci otrzyma艂 od nich laurowy wieniec. 5 wrze艣nia 1829 r. Chopin wyjecha艂 z kolegami do Warszawy. Melasia Bronikowska zmar艂a pi臋膰 lat p贸藕niej, w wieku 23 lat.
W wrze艣niu w 呕ychlinie zostanie ods艂oni臋ty pomnik Chopinasiedz膮cego na skalnej p贸艂ce, przed pa艂acem, w kt贸rym 181 lat temu bawi艂 si臋 na weselu.