Trwa ładowanie...

Powstaje film o Rutce

Powstaje film o RutceŹródło: Inne
d2170ym
d2170ym

14-letnią Rutkę żywcem spalono w Auschwitz. BBC nakręci losy polskiej Anny Frank - pisze dziennik „Polska”.

„Zawiozłam ją na taczce do krematorium. Rutka błagała mnie, bym zawiozła ją do drutów, to rzuci się na nie i prąd ją zabije, ale za taczką szedł esesman z karabinem i nie pozwolił na to” - tak wyglądały ostatnie chwile życia Rutki Laskier , Żydówki z Będzina, której pamiętnik z lat okupacji, dzięki publikacji w „Dzienniku Zachodnim” dwa lata temu poznał cały świat.

Teraz pamiętnik Rutki i jej tragiczna śmierć staną się treścią filmu, który produkuje telewizja BBC. Obraz reżyseruje Alexander Marengo.
- Wcześniej pracowałem nad serialem dokumentalnym o Annie Frank . Szukałem historii uzupełniających, korespondujących z losami Anny. A Rutka to taka polska Anna Frank - mówi reżyser.

Wczoraj w Będzinie padł pierwszy klaps. W filmie wystąpią ocalały z Holokaustu Menachem Liver, będzinianin (obecnie mieszkaniec Tel Awiwu), oraz Zahava Sherz, przyrodnia siostra Rutki.

d2170ym

W chwili śmierci Rutka miała 14 lat. Do 1943 r. przebywała w getcie na Środuli, dzielnicy Sosnowca. W zwykłym zeszycie spisała tragedię mieszkających tam Żydów. Opis wysiedlenia, codziennych zmagań z wojenną rzeczywistością, makabrycznych wydarzeń, w trakcie których niemiecki żołnierz wyrywa kobiecie niemowlę i rzuca nim o bruk.

* Dziennik spisany atramentem i ołówkiem zawiera także zwykłe, ludzkie historie, które są udziałem każdej dojrzewającej dziewczyny.* Rutka opowiada o pierwszej miłości, przyjaźni i koleżeństwie. Pamiętnik Rutki urywa się z chwilą wysiedlenia Żydów z getta w Będzinie (sierpień 1943 r.). Przez 63 lata zielony zeszyt Rutki przechowywała jak relikwię po przyjaciółce z dzieciństwa Stanisława Sapińska, mieszkanka Będzina.

d2170ym
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2170ym

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj