Bostonem i Cambridge wstrząsa seria brutalnych morderstw. Ich potworność jest zwielokrotniona przez stylizację. Tak, morderstwa są wyreżyserowane według poszczególnych kar i mąk z Dantejskiego Piekła. Wszystkie tropy prowadzą do pierwszego amerykańskiego tłumaczenia Boskiej Komedii.
Wydarzenia te stanowią kanwę debiutanckiej powieści Matthew Pearla, młodego naukowca, którego tak bardzo zafascynował świat Boskiej Komedii i jej recepcji, że postanowił opisać go w zgoła odmienny od naukowego sposób...
W 1865 roku Boston jeszcze nie otrząsnął się z okrucieństw wojny domowej. Wszystko, co brutalne i makabryczne budziło niepokój. Nawet literatura. A może zwłaszcza literatura. Dlatego tłumaczenie Boskiej Komedii Dantego – a przecież jeden z jej fragmentów, Piekło, pełen jest okrutnych przedstawień – spotkało się z dezaprobatą. Ponadto katolicy traktowani byli z rezerwą przez protestancki Boston, zaś Włochy (a z tego kraju pochodził przecież Dante) uznawane były za siedlisko zachowań niemoralnych i aspołecznych. Skoro tak niechętnie odnoszono się do tego dzieła i tak niewielu je znało, wąski jest krąg tych, wśród których znajduje się morderca...
A tytułowy Klub Dantego? To nie jest fikcja literacka. Takie stowarzyszenie istniało rzeczywiście. Jego spititus movens był Henry Wadsworth Longfellow, poeta amerykański. To on pracował nad przekładem Boskiej Komedii, czym zajął się po bolesnym doświadczeniu śmierci żony. Swą nową pasją zaraził znajomych: Jamesa Russella Lowella (poetę i profesora harwardzkiego), J.T. Fieldsa (poetę i wydawcę), Olivera Wendella Holmesa (lekarza i wykładowcę) oraz George Washington Greene (historyka), którzy dali początek Klubowi Dantego. Mężczyźni spotykali się w domu Longfellowa, aby wspólnie czytać Boską Komedię, dyskutować nad nią, zagłębiać się w badaniach. Spotkania wieńczyła kolacja.
Matthew Pearl, urodzony w 1975 roku, jest absolwentem Harvardu i Yale. Jego praca dyplomowa poświęcona była Boskiej Komedii właśnie. Z tego względu powieść – obok wątku kryminalnego, poprowadzonego wartko i kunsztownie – zawiera w sobie analizę dzieła Dantego. Klub Dantego jest jego debiutem literackim.
Matthew Pearl przyjedzie w maju do Polski. Będzie gościem warszawskich Międzynarodowych Targów Książki.