Trwa ładowanie...

Posłowie uczczą pamięć Zygmunta Krasińskiego

Posłowie uczczą pamięć Zygmunta KrasińskiegoŹródło: Inne
d2olowy
d2olowy

Członkowie sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu przyjęli w środę projekt uchwały w sprawie uczczenia pamięci Zygmunta Krasińskiego . Posłowie chcą także przypomnieć uchwałą 100. rocznicę śmierci Heleny Modrzejewskiej.

  1. rocznica śmierci Krasińskiego minęła 23 lutego.

Posłowie w projekcie uchwały napisali m.in., że Krasiński - obok Adama Mickiewicza , Juliusza Słowackiego i Cypriana Norwida - uznawany jest za jednego z największych polskich romantyków.
„W swoich wizjonerskich dramatach, będących arcydziełami literatury światowej - Nie-Boskiej komedii i Irydionie - utożsamiał się z losem narodu” - przypomniano w uchwale.

Zygmunt Krasiński , dramatopisarz i poeta, powieściopisarz, epistolograf, urodził się 19 lutego 1812 w Paryżu jako syn generała armii napoleońskiej Wincentego hr. Krasińskiego i Marii Urszuli z Radziwiłłów Krasińskiej. Był jednym z czołowych polskich romantyków, autorem m.in. dramatu romantycznego ( Nie-Boska komedia , Irydion ), poematu Przedświt, powieści historycznych. Zmarł w 1859 roku w Paryżu, pochowany został w rodowym majątku Opinogóra (woj. mazowieckie).

d2olowy

Podczas środowego posiedzenia komisji posłowie zdecydowali również, że wystąpią z wnioskiem do marszałka Sejmu o podjęcie inicjatywy w sprawie uczczenia 100. rocznicy śmierci Heleny Modrzejewskiej.

Helena Modrzejewska (właściwie Benda) urodziła się 2 października 1840 roku w Krakowie, zmarła 8 kwietnia 1909 w Newport Beach w Kalifornii. Pochowana została w Krakowie.

Zadebiutowała w amatorskiej trupie wędrownej, na scenie w Bochni, w 1861 r., objeżdżając prowincjonalne miejscowości Galicji. Spędziła trzy lata w Krakowie; w 1868 wyszła za mąż i przeniosła się do Warszawy. W 1876 r. wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych (obywatelstwo amerykańskie otrzymała w 1883 r.). Zagrała ok. 260 ról, w tym 35 po angielsku. Za najwybitniejsze kreacje Modrzejewskiej uznaje się m.in. szekspirowskie role Ofelii, Julii, Lady Makbet, a także Marii Stuart i Damy Kameliowej.

d2olowy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2olowy

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj