Trwa ładowanie...
polska
23-04-2010 13:46

Posłowie: stan czytelnictwa w Polsce niezadowalający

Posłowie: stan czytelnictwa w Polsce niezadowalającyŹródło: AFP
d1k7ikp
d1k7ikp

Członkowie sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu zgodnie uznali w czwartek za niezadowalający stan czytelnictwa w Polsce.

W roku 2006 nastąpił wyraźny spadek czytelnictwa w Polsce - wynika z badań przeprowadzanych co 2 lata przez Instytut Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej. Tylko 50 procent Polaków deklarowało przeczytanie co najmniej jednej książki w roku. Stan ten może być zjawiskiem przejściowym, ale może też sygnalizować zmiany preferencji czytelników, np. zastępowania niektórych przynajmniej typów książek nowymi nośnikami treści.

- Martwi mnie, że czytelnictwo w Polsce spada. Mam nadzieję, że nadejdzie jeszcze czas kiedy książka wróci do łaski - powiedział poseł Tadeusz Ross (PO).

- Z czytelnictwem w Polsce nie jest najlepiej. Jedną z przyczyn jest bardzo zły stan bibliotek. Chcemy poszerzyć funkcję bibliotek, żeby stały się centrum kulturalno-edukacyjnym, a nie tylko miejscem wypożyczania książek. Będziemy współpracować z fundacją Gatesów, która pomoże wyposażyć biblioteki w sprzęt komputerowy - tłumaczył posłom dyrektor Instytutu Książki Grzegorz Gauden.

Instytut Książki opracował na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego projekt modernizacji bibliotek gminnych „Biblioteka”. Głównym celem programu jest dostarczenie bibliotekom potrzebnego sprzętu i oprogramowania komputerowego, ułatwienia dostępu do internetu. Planowane są także zmiany siedzib bibliotek i szkolenia dla bibliotekarzy. Na cele te pozyskano środki finansowe Ministerstwa Kultury, Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności (której partnerem finansowym jest Fundacja Billa i Melindy Gates) oraz samorządów terytorialnych.

d1k7ikp

- To wieloletni program, który będzie dawał szanse przełamania cywilizacyjnego zastoju. W tej chwili biblioteki są niedoinwestowane i brakuje im praktycznie wszystkiego - ocenił Gauden.

Programem ministerstwa i wsparciem fundacji ma zostać objętych od 2009 roku ponad 2 tys. placówek.

Instytut Książki jest narodową instytucją kultury, powołaną w 2004 przez Ministra Kultury. Podstawowe cele działalności Instytutu to kształtowanie postaw czytelniczych i popularyzacja książki i czytelnictwa w kraju oraz promocja polskiej literatury na świecie.

d1k7ikp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1k7ikp