Trwa ładowanie...

Posłowie i senatorowie piszą dziś dyktando

Posłowie i senatorowie piszą dziś dyktandoŹródło: Inne
d2bl827
d2bl827

W okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego posłowie i senatorowie napiszą specjalne dyktando parlamentarne.

Parlamentarzyści zainaugurują w ten sposób Rok Języka Polskiego.

Do konkursu o tytuł bezbłędnego klubu parlamentarnego staną wszystkie partie, które mają w Sejmie i Senacie swoich reprezentantów. Dyktando będą pisać, między innymi, Tadeusz Cymański, Donald Tusk, Renata Beger i Jolanta Szymanek - Deresz.

Jedna z organizatorek imprezy, senator Krystyna Bochenek, podkreśla, że parlamentarzyści są grupą osób, które muszą na co dzień posługiwać się poprawną polszczyzną. Jak dodaje, nie zawsze im to dobrze wychodzi.

Treść dyktanda dla parlamentarzystów będzie nawiązywała do historii polskiego parlamentaryzmu. Główny nacisk będzie położony na pisownię łączną i rozdzielną wyrazów. Twórca dyktanda, szef Rady Języka Polskiego, profesor Andrzej Markowski uważa, że w ten sposób można w ciekawy sposób popularyzować bogaty język polski.

W jury dyktanda, obok profesora Markowskiego, zasiądą także profesorowie Walery Pisarek, Jerzy Bralczyk oraz Edward Polański.

d2bl827
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bl827

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj