Trwa ładowanie...
recenzja
16 września 2014, 13:32

Posłuszeństwo i pokój

Posłuszeństwo i pokójŹródło: Inne
d1l1wlh
d1l1wlh

Jan XXIII został kanonizowany w tym samym dniu co Jan Paweł II, więc trudno byłoby się dziwić, że w tym momencie w Polsce powszechną uwagę przyciągał nasz rodak a nie dobry papież Jan. Tymczasem jest to przecież postać niezwykle interesująca - i to zarówno ze względu na przymioty duchowe, jak i dokonania, które odmieniły oblicze Kościoła katolickiego. Z tego powodu zdecydowanie warto zwrócić uwagę na książkę „Papież Jan Święty”, która została wydana właśnie w związku z tą kanonizacją. Warto od razu zaznaczyć, że chociaż pozycja ta wyszła spod pióra papieskiego bratanka, to nie są to bynajmniej wspomnienia o wspólnych chwilach spędzonych przez Marco Roncallego ze słynnym krewnym, lecz solidnie napisana biografia, w której znajdujemy wiele cytatów z pism Jana XXIII i innych dokumentów źródłowych.

Zamiarem autora było ofiarowanie czytelnikom książki popularyzatorskiej, przystępnej w odbiorze i przybliżającej postać świętego papieża. Celu tego może nie udało się zrealizować w stu procentach, ale i tak „Papież Jan Święty” będzie interesującą lekturą dla osób pragnącym poznać dzieje i dokonania Angela Giuseppe Roncallego. Oczywiście najwięcej miejsca w biografii przeznaczono na przedstawienie przebiegu pontyfikatu Jana XXIII, ze szczególnym uwzględnieniem Drugiego Soboru Watykańskiego, ale opisując wcześniejsze etapy życia papieża autor potrafił w przekonujący sposób ukazać, gdzie miały swoje źródła późniejsze poglądy i działania Jana XXIII. Możemy się więc na przykład przekonać, że myśl o podążaniu drogą świętości pojawiała się już w zapiskach kleryka Angela Giuseppe Roncallego, a długoletni pobyt jako watykańskiego dyplomaty w Bułgarii i Turcji niewątpliwie przyczynił się do wykrystalizowania jego ekumenicznej wrażliwości. Trudno też nie zgodzić się ze stwierdzeniem papieża Franciszka, że korzenie
świętości Jana XXIII tkwią w jego biskupim motcie „oboedientia et pax” (posłuszeństwo i pokój). Dość zaskakujące może być natomiast, że Marco Roncalli nie rozwodzi się specjalnie nad przymiotami duchowymi Jana XXIII - jakby zakładał, że dla czytelników oczywiste są powody uznania dobrego papieża Jana za świętego.

„Papież Jan Święty” to nie tylko ciekawie napisana biografia, lecz także książka w przystępny sposób przybliżająca czytelnikom przemiany, które zachodziły w Kościele przed ponad pięćdziesięciu laty. Marco Roncalli starał się bowiem unikać zbędnych dygresji, jednak zadbał o przedstawienie realiów okresu, w którym żył przyszły święty. Jedynie momentami może więc pojawić się u nas uczucie niedosytu, kiedy autor tylko sygnalizuje pewne kwestie (na przykład papieskie „prześladowanie” ojca Pio czy zaledwie wspomniane anegdoty związane z pierwszą wizytą Jana XXIII w szpitalu Dzieciątka Jezus), które wielu czytelnikom snie muszą być przecież dobrze znane. Tak naprawdę istotne jest jednak to, że lektura ta spełnia swój cel, gdyż niewątpliwie pozwala nam lepiej zrozumieć dokonania Jana XXIII. Warto też wziąć sobie do serca jego słowa, że nie trzeba kopiować wszystkich zachowań świętych, lecz należy naśladować ich w naszych osobistych, niepowtarzalnych postawach.

d1l1wlh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1l1wlh

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj