Trwa ładowanie...

Porządki w liście lektur

Porządki w liście lekturŹródło: Inne
d28vbtj
d28vbtj

Dzieła Henryka Sienkiewicza i Jana Pawła II powinien przeczytać każdy uczeń – zdecydował minister edukacji Roman Giertych. Szykuje już rozporządzenie w tej sprawie.

W ministerstwie od kilku tygodni pracuje zespół, który wertuje kanon lektur szkolnych. Roman Giertych zapewnia, że komisja nie będzie wykreślać żadnych tytułów.
– Chcemy jednak do kanonu obowiązkowych lektur dodać cztery pozycje. To absolutna konieczność – mówił Giertych. Do lektur w szkołach ponadgimnazjalnych minister dodał Pamięć i tożsamość Jana Pawła II . Do kanonu wrócą Krzyżacy i Potop .

– Te dzieła stanowią kod kulturowy Polaków – argumentuje Giertych.

Szkołom podstawowym minister zalecił jeszcze pierwszą część Opowieści z Narnii C.S. Lewisa .
– Ta książka po ekranizacji jest coraz chętniej czytana, to europejska klasyka – uważa minister.
Nie kryje, że to ulubiona książka jego córki.
Czy i <#link|seria|12721|Harry Potter#> ma szansę trafić do kanonu lektur?
– Czas zweryfikuje, czy te powieści staną się światową klasyką – mówi Giertych.

d28vbtj

Rozporządzenie MEN o rozszerzeniu spisu lektur ma trafić do konsultacji międzyresortowych.

Teraz w szkołach to nauczyciel decyduje, jakie lektury będą czytać uczniowie. Wybiera je z kanonu lektur przypisanego do podstawy programowej z języka polskiego.

- Nie można zmieniać spisu lektur, nie zmieniając podstawy programowej. Minister edukacji po raz kolejny ogłasza swoje pomysły bez szerszych konsultacji prawnych i społecznych - uważa przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz.

d28vbtj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28vbtj

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj