Trwa ładowanie...
jakub małecki
Marta Ossowska
18 października 2023, 13:28

Poruszająca historia. Książka jeszcze lepsza niż film

Dla wielu rodziców diagnoza choroby u ich dziecka to jak wyrok. W mediach nie brakuje dramatycznych historii walki z systemem, braku odpowiedniej opieki ze strony państwa, chociażby w kwestii środków na leczenie i rehabilitację. Jednak Jakub Małecki w "Święcie ognia" nie podążył śladem beznadziei, a tchnął masę optymizmu w historię Nastki i jej rodziny.

Kadr z filmu "Święto ognia"Kadr z filmu "Święto ognia"Źródło: Materiały prasowe, fot: Zuzanna Szamocka
d1l1wlh
d1l1wlh

Główną bohaterką "Święta ognia" jest 20-letnia Anastazja, która - jak mówi - urodziła się z porożem, czyli dziecięcym porażeniem mózgowym. Jej pojawienie się na świecie wywróciło do góry nogami dotychczas spokojne życie jej rodziców i starszej siostry.

Matka nie radzi sobie z sytuacją i po jakimś czasie znika w niewyjaśnionych córkom okolicznościach, ojciec dzielnie daje radę sam, choć nie obce jest mu zaglądanie do kieliszka, a starsza o 10 lat od Nastki Łucja oddaje się światu baletu, dążąc do uzyskania perfekcyjnych póz.    

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Audiobooki, od których się nie oderwiecie. Masa superprodukcji

Mimo że historia tej rodziny bywa trudna i skomplikowana, Nastka jest pełna optymizmu i wiary w swoje możliwości, choć zdaje sobie sprawę, że stojące przed nią wyzwania przyprawiają o ogrom stresu jej najbliższych. Tak jest np. z maturą, do której zamierza podejść. Nauczyciele i początkowo ojciec próbują jej wybić z głowy ten pomysł, kierując się prostym podejściem "po co ci to? Matura do niczego ci się nie przyda", na co bohaterka reaguje w przejmujący sposób. 

d1l1wlh

Na szczęście na swojej drodze spotyka sąsiadkę, panią Józefinę, dla której nie ma rzeczy niemożliwych. To ona przekonuje "wszystkich świętych", czyli ministerstwo edukacji i kuratorium, by pozwolili Nastce podejść do matury. Ale kobieta nie matkuje dziewczynie, raczej się z nią zaprzyjaźnia, wprowadzając też w świat relacji damsko-męskich. To postać, która jeszcze bardziej rozświetla życie Anastazji, daje jej dostęp do innego świata i poczucia humoru. 

Kinga Preis w filmie "Święto ognia" Materiały prasowe
Kinga Preis w filmie "Święto ognia"Źródło: Materiały prasowe

Powieść Jakuba Małeckiego to nie tylko narracja Nastki. Głos przejmują też jej ojciec oraz siostra, przedstawiając nieraz te same sytuacje z innej perspektywy. Ciekawym fragmentem "Święta ognia" jest okres kontuzji Łucji, gdy na siłę próbuje przejąć kontrolę nad swoim ciałem, mimo bólu i dyskomfortu zmusić je do wysiłku. Jej postawa stoi w sprzeczności z podejściem Nastki, która nigdy nie mając władzy nad swoim ciałem, nie buntuje się ani nie frustruje przeciwko temu, w pełni akceptuje ten stan. 

d1l1wlh

W audiobooku Audioteki w roli Nastki słyszymy Paulinę Pytlak, aktorkę, która wcieliła się w tę postać również w filmowej ekranizacji w reżyserii Kingi Dębskiej. Jedynie na ekranie jej tatą jest Tomasz Sapryk, a w słuchowisku Adam Woronowicz, z kolei w roli Łucji usłyszymy Aleksandrę Hamkało (filmową wersję reprezentuje baletnica Joanna Drabik).

Warto zapoznać się z oryginałem przed wizytą w kinie. Produkcja bowiem nieco różni się od książki, upraszcza pewne wątki, a niektóre (jak sposób odejścia matki i reakcje córek) wręcz celowo pomija. Szkoda, bo Jakub Małecki rozpisał je w interesujący sposób.  

W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" rozmawiamy o horrorach, które bawią, strasząc, wspominamy ekranizacje lektur, które chcielibyśmy zapomnieć, a także spoglądamy na Netfliksowego "Beckhama", bo jak tu na niego nie patrzeć? Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1l1wlh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1l1wlh

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj