_Zanim sześciolatek pójdzie do szkoły_ to tytuł poradnika dla rodziców, wydanego przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy. Otrzymają go opiekunowie 14 tys. sześcioletnich dzieci ze stolicy - poinformowali w środę przedstawiciele Ratusza.
Poradnik jest przeznaczony dla tych rodziców, którzy wiosną muszą podjąć decyzję, czy zapisać dziecko do pierwszej klasy szkoły, czy do oddziału przedszkolnego.
Książeczka powstała w Biurze Edukacji Urzędu m.st. Warszawy. Jak przypomniała we wstępie do poradnika dyrektor biura Jolanta Lipszyc, "jeszcze w roku szkolnym 2008/2009 dzieci sześcioletnie objęte były obowiązkowym przygotowaniem do szkoły w tzw. zerówce, zorganizowanej w szkole lub przedszkolu, a naukę w I klasie podejmowały siedmiolatki. Od 1 września 2009 roku nie ma zerówek (jako wyodrębnionego etapu edukacyjnego - PAP), a naukę w I klasie mogły rozpocząć te sześciolatki, które wcześniej przez rok chodziły do przedszkola lub otrzymały pozytywną opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej".
"Dopiero w 2012 roku rozpoczęcie nauki w wieku sześciu lat będzie obowiązkowe dla wszystkich dzieci" - zaznaczyła Lipszyc.
Liczba 6-latków na terenie Warszawy to ok. 14 tys., liczba miejskich przedszkoli wynosi ponad 320, a publicznych szkół podstawowych - ponad 170.
Ratusz zwraca uwagę, że do 2012 r. - w okresie przejściowym - rodzice decydują, czy posłać dziecko do I klasy, czy do oddziału przedszkolnego. Podjęcie tej decyzji nie jest łatwe, może budzić wiele pytań i wątpliwości. Ułatwieniem w podejmowaniu decyzji ma być m.in. poradnik Zanim sześciolatek pójdzie do szkoły.
Publikacja ukazała się w nakładzie 15 tys. egzemplarzy. 14 tys. sztuk otrzymają rodzice warszawskich sześciolatków. Dodatkowy tysiąc przekazany zostanie placówkom przedszkolnym i szkolnym.
"Poradnik będzie w przyszłym tygodniu, za pośrednictwem burmistrzów przekazywany do przedszkoli, a w przedszkolach rozdawany rodzicom" - powiedziała na środowej konferencji prasowej zastępca dyrektora Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy Beata Murawska.
Ponad 30-stronicowa książeczka pomóc ma rodzicom ocenić, czy ich dziecko jest wystarczająco gotowe, by w wieku lat sześciu iść do szkoły - tłumaczyła w rozmowie z PAP po konferencji psycholog Beata Banasiak, jedna z autorek poradnika.
"Poradnik jest kierowany do rodziców dzieci z rocznika 2004 - czyli dzieci obecnie mających pełne pięć lat - którzy muszą teraz, wiosną, podjąć decyzję, czy dziecko zapisać do klasy pierwszej, czy do oddziału przedszkolnego" - doprecyzowała Banasiak. "Są tam wskaźniki, różne próby dla dziecka", które mają pomóc rodzicowi w podjęciu decyzji - powiedziała psycholog.
Banasiak zwróciła uwagę, że w poradniku są również informacje "o różnicach w podstawie programowej". "Rodzice nie wiedzą, że ta pierwsza klasa różni się od pierwszej klasy sprzed np. dwóch lat" - tłumaczyła. Jak dodała, autorzy informują też rodziców, w jaki sposób warszawskie szkoły zostały przygotowane na to, by przyjąć sześciolatki w swoje mury.
Kiedy dziecko osiąga tzw. gotowość szkolną? Wtedy, gdy "jest odpowiednio przygotowane do rozpoczęcia nauki czytania, pisania i liczenia; nawiązuje dobre relacje z rówieśnikami; samodzielnie planuje działania i pokonuje trudności" - odpowiadają autorzy książeczki. Istotnym warunkiem osiągnięcia gotowości szkolnej jest też prawidłowy rozwój fizyczny dziecka - dodają.
W poradniku zamieszczono wiele ćwiczeń testowych, które dzieci mogą wykonać pod nadzorem rodzica. Można dzięki nim sprawdzić na przykład, czy: dziecko zna podstawowe kolory i figury geometryczne, orientuje się w przestrzeni; rozumie i zapamiętuje polecenia; nie ma trudności z prawidłowym trzymaniem kredki; potrafi prawidłowo rozpoznać i nazwać dźwięk.
Aby poziom "rozwoju procesów emocjonalno-społecznych" u dziecka gwarantował mu osiągnięcie gotowości szkolnej, dziecko - jak czytamy w książce - powinno m.in.: szybko odnajdywać się w grupie, liczyć się z potrzebami kolegów, słuchać innych bez przerywania im wypowiedzi, przyjmować komunikat kierowany do grupy jako adresowany do siebie, panować nad emocjami.
Na końcu poradnika zamieszczono specjalny test "Czy moje dziecko może już zostać uczniem?". Rodzice mogą wypełnić ten test i wyciągnąć z niego wnioski. Poradnik został tak przygotowany, by rodzice mogli, "podczas wspólnej zabawy i pracy z dzieckiem, dokonać obserwacji i oceny jego umiejętności" - napisała we wstępie Jolanta Lipszyc.