Trwa ładowanie...

Ponad 50 książek zgłoszono do Literackiej Nagrody Angelus

53 książki pisarzy z Polski i zagranicy zostały zakwalifikowane do 6. edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Jury nagrody wskaże zwycięzcę 3 grudnia podczas uroczystej gali we wrocławskim Teatrze Współczesnym.

Share
Ponad 50 książek zgłoszono do Literackiej Nagrody Angelus
Źródło: terazwroclaw
d3oersf

Jak podkreślili we wtorek na konferencji prasowej członkowie jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, w tym roku do konkursu zgłoszono więcej książek niż w latach ubiegłych. "Mamy wyjątkowo bogatą reprezentację książek z Europy Wschodniej oraz powieści polskich autorów" - powiedział zasiadający w jury prof. Andrzej Zawada .

Przewodnicząca jury Natalia Gorbaniewska zwróciła uwagę, że w tegorocznej edycji konkursu znalazły się książki autorów o światowej sławie."To m.in. Peter Esterhazy , który już raz zdobył Angelusa, Drago Jancar czy Kazimierz Kutz " - wyliczała Gorbaniewska .

d3oersf

W połowie września jury ogłosi listę 14 półfinalistów nagrody, a w październiku zostaną podane tytuły siedmiu książek, które zakwalifikowały się do ścisłego finału. Zwycięzcę poznamy 3 grudnia.

Angelus jest nagrodą dla pisarzy pochodzących z Europy Środkowej, którzy podejmują w swoich dziełach tematy najistotniejsze dla współczesności. Nagroda, którą stanowi statuetka Angelusa autorstwa Ewy Rossano i czek na kwotę 150 tys. zł, przyznawana jest za najlepszą książkę opublikowaną w języku polskim w roku poprzednim.

Od dwóch edycji przyznawana jest również nagroda dla tłumacza, którą funduje Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu. Wynosi ona 20 tys. zł.

Do nagrody można zgłaszać dzieła autorów żyjących, pochodzących z 21 krajów Europy Środkowej.Każdy wydawca może zgłosić jedną książkę autora zagranicznego i jedną polskiego.

d3oersf

Podziel się opinią

Share
d3oersf
d3oersf