Trwa ładowanie...
d3ruw9g

Ponad 50 książek zgłoszono do Literackiej Nagrody Angelus

53 książki pisarzy z Polski i zagranicy zostały zakwalifikowane do 6. edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Jury nagrody wskaże zwycięzcę 3 grudnia podczas uroczystej gali we wrocławskim Teatrze Współczesnym.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ponad 50 książek zgłoszono do Literackiej Nagrody Angelus
(terazwroclaw)
d3ruw9g

Jak podkreślili we wtorek na konferencji prasowej członkowie jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, w tym roku do konkursu zgłoszono więcej książek niż w latach ubiegłych. "Mamy wyjątkowo bogatą reprezentację książek z Europy Wschodniej oraz powieści polskich autorów" - powiedział zasiadający w jury prof. Andrzej Zawada .

Przewodnicząca jury Natalia Gorbaniewska zwróciła uwagę, że w tegorocznej edycji konkursu znalazły się książki autorów o światowej sławie."To m.in. Peter Esterhazy , który już raz zdobył Angelusa, Drago Jancar czy Kazimierz Kutz " - wyliczała Gorbaniewska .

W połowie września jury ogłosi listę 14 półfinalistów nagrody, a w październiku zostaną podane tytuły siedmiu książek, które zakwalifikowały się do ścisłego finału. Zwycięzcę poznamy 3 grudnia.

d3ruw9g

Angelus jest nagrodą dla pisarzy pochodzących z Europy Środkowej, którzy podejmują w swoich dziełach tematy najistotniejsze dla współczesności. Nagroda, którą stanowi statuetka Angelusa autorstwa Ewy Rossano i czek na kwotę 150 tys. zł, przyznawana jest za najlepszą książkę opublikowaną w języku polskim w roku poprzednim.

Od dwóch edycji przyznawana jest również nagroda dla tłumacza, którą funduje Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu. Wynosi ona 20 tys. zł.

Do nagrody można zgłaszać dzieła autorów żyjących, pochodzących z 21 krajów Europy Środkowej.Każdy wydawca może zgłosić jedną książkę autora zagranicznego i jedną polskiego.

Do tej pory Angelusa otrzymali: Jurij Andruchowycz za Dwanaście kręgów (2006), Martin Pollack za Śmierć w bunkrze - opowieść o moim ojcu (2007), Peter Esterhazy za Harmonia calestis (2008), Josef Skvorecky za Przypadki inżyniera ludzkich dusz (2009), Gyorgy Spiro za Mesjasze (2010).

d3ruw9g

Podziel się opinią

Share

d3ruw9g

d3ruw9g