Trwa ładowanie...

Polski Mikołajek ma 23 lata

Polski Mikołajek ma 23 lataŹródło: Inne
d381qtb
d381qtb

Bohater książeczek Rene Gościnnego i Jeana-Jacquesa Sempe – Mikołajek obchodzi w tym roku 50. urodziny, a jego polski braciszek kończy 23 lata. W 1986 roku w drugim obiegu ukazała się książka Maryny Miklaszewskiej Mikołajek w szkole PRL-u z ilustracjami 10-letniego synka autorki.

Mikołajek w szkole PRL został wydany przez nielegalną Oficynę Wydawniczą Rytm. Autorka w konwencji książki dla dzieci opisywała absurdy PRL-owskiej rzeczywistości. Maryna Miklaszewska dla zachowania konspiracji sygnowała utwór pseudonimem Miłosz Kowalski, zaś autor ilustracji - Mikołaj Chylak - ukrywał się pod pseudonimem Masław.

Akcja książki przenosi nas w lata osiemdziesiąte ubiegłego wieku, kiedy stan wojenny już zniesiono, ale polska rzeczywistość nadal jest szara i ponura. Mikołajek mieszka z rodzicami w Warszawie, chodzi do III klasy szkoły podstawowej. Podobnie jak francuski odpowiednik, polski Mikołajek ma grupę zaprzyjaźnionych przyjaciół. Są wśród nich Masław, który ma najfajniejsze rysunki na ławce i najlepiej z całej klasy rysuje, bardzo powolny w pisaniu Mściwój oraz Kacper, który zbiera puszki po piwie i pudełka po papierosach, a perły jego kolekcji pochodzą ze śmietnika ambasady USA.

W bandzie jest też Pękosław, syn badylarza, szczęśliwy posiadacz domowego odtwarzacza wideo, Bożydarek - kasowy prymus i kujon, a także Krzesimir, syn milicjanta. Krzesimir nie przyznaje się przed kumplami do zawodu taty, ale i tak wszyscy wiedzą, kim jest, bo widują go przed blokiem w mundurze. Przed ostracyzmem kolegów z klasy chroni Krzesimira fakt, że jego tata pracuje w drogówce, a nie w ZOMO.

d381qtb

Klasowe dziewczyny niczym specjalnym się nie wyróżniają poza Matyldą, o której Mikołajek mawia, że gdyby była chłopakiem, to nawet można by się z nią bawić. W jednym z członków bandy Mikołajka - Spytku - wzbiera wiosenne uczucie do Matyldy podczas klasowej wyprawy na wagary w pierwszy dzień wiosny. Nasza pani, czyli nauczycielka, jest istotą delikatną i nieszkodliwą, kompletnie nieprzystosowaną do codziennych zmagań z grupą rozwrzeszczanych 10-latków.

Polski i francuski Mikołajek wykazują wiele podobieństw, bardzo różne są jednak rzeczywistości, w których żyją. Bohater Gościnnego i Sempe wiedzie spokojny żywot w dostatniej mieszczańskiej rodzinie, a w świecie polskiego Mikołajka niemal wszystko jest na kartki, kilometrowe kolejki są codziennym widokiem, a zdobycie żarówki graniczy z cudem. Podczas jednej z zabaw w domu Mikołajka chłopcy znajdują założony podsłuch, a domownicy w codziennych rozmowach posługują się specjalnym szyfrem, który bywa źródłem zabawnych nieporozumień. Banda Mikołajka niszczy mienie społeczne ryjąc cyrklem na ławkach szkolnych napisy „WRON won” i „Solidarność zwycięży”, otrzymują też paskudne w smaku dary od przyjaciół ze Wschodu.

Mikołajek i jego banda z PRL-owskiej szkoły przygotowują się do wizyty milicjanta na lekcji w ramach obchodów Dnia Milicji Obywatelskiej, próbują się też bawić w rozpędzanie demonstracji, ale zabawa się nie udaje, bo nikt nie chce odgrywać Zomowców. Świat opisywany przez Miklaszewską oparty jest na autentycznych relacjach jej syna ze szkoły.

Bohaterowie Mikołajka w szkole PRL-u wystąpili na plakacie „Głosuj na Solidarność” użytym w pierwszych wolnych wyborach w 1989 roku. Plakat stworzony został na zamówienie Komitetu Obywatelskiego Solidarność przez 14-letniego już wówczas Masława, czyli Mikołaja Chylaka.

d381qtb

Autorka polskiego Mikołajka, Maryna Miklaszewska , dziennikarka, pisarka i tłumaczka literatury czeskiej, w stanie wojennym została usunięta z pracy w Polskim Radiu, współpracowała z drugim obiegiem wydawniczym. Poza Mikołajkiem w szkole PRL-u jest autorką powieści Portret pamięciowy i spektaklu telewizyjnego „Hrabia” nagrodzonego przez Ministra Kultury i Sztuki. Razem z siostrą Agatą napisała libretto i teksty piosenek do musicalu „Metro”, za co w 1982 roku nominowana została do amerykańskiej nagrody Tony Award. W roku 2005 „Dialog” opublikował jej sztukę Strajk pierwszy - i jak dotąd jedyny - musical o Stoczni Gdańskiej w 1980 roku. Po roku 1989 Mikołajek w szkole PRL-u miał dwa wydania - w 1991 i 1995 roku - oba w wydawnictwie Tenten.

d381qtb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d381qtb

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj