Trwa ładowanie...

Ponad 264 mln złotych. Tego nikt się nie spodziewał

Kolejny rekordowy rok na rynku sztuki w Polsce! Niepotrzebnie studziliśmy optymizm. Choć na świecie sztuka przeżywa obecnie kryzys, w naszym kraju w stosunku do analogicznego okresu - i tak już rekordowo dobrego 2020 r. - zanotowaliśmy wzrost o 72 proc. Tylko w pierwszym półroczu polskie obiekty artystyczne zostały sprzedane za astronomiczną kwotę 264,2 mln złotych.

Obraz Jacka Malczewskiego "Pożegnanie z pracownią. Prządka” kaupiono w DA Agra-Art za 6,72 mln złObraz Jacka Malczewskiego "Pożegnanie z pracownią. Prządka” kaupiono w DA Agra-Art za 6,72 mln złŹródło: Materiały prasowe, fot: Jacek Malczewski
d4mxm0n
d4mxm0n

Niebawem powinien ukazać się najnowszy raport rynku sztuki portalu artinfo.pl. Ale już teraz wiemy, że ostatnie wyniki polskiego rynku sztuki są więcej niż sensacyjne. Przez zaledwie 4 lata obroty na krajowym rynku w tym sektorze zwiększyły się trzykrotnie.

I choć po zeszłorocznych rekordach specjaliści studzili nieco nadmierny entuzjazm i z uwagą przyglądali się trendom ogólnoświatowym, wszystko wskazuje na to, że jest to jedna z nielicznych gałęzi polskiego rynku, która ma się dziś więcej niż wyśmienicie.

Zobacz: "Bitwa pod Grunwaldem". Historia słynnego obrazu Jana Matejki

Odkąd w Polsce mamy wolny rynek dzieł sztuki, na aukcji jeszcze nigdy nie padło tyle rekordów. Jak zauważa "Puls Biznesu" powodzeniem cieszy się zarówno sztuka dawna, jak i współczesna. Trwa też boom na surrealizm. Jednak wzrosty na rynku dotyczą nie tylko obrotów i cen, ale też liczby przeprowadzonych aukcji.

d4mxm0n

W pierwszym półroczu 2021 r. na aukcjach sprzedano blisko 15 tys. obiektów artystycznych. Takiego wyniku wcześniej nie udawało się osiągnąć przez cały rok. Najdrożej sprzedanym obrazem w omawianym okresie okazało się "Pożegnanie z pracownią. Prządka" Jacka Malczewskiego (6,72 mln zł).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4mxm0n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4mxm0n

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj