Premiera polskiego wydania książki Głos Tybetu. Za Wielkim Murem Cenzury odbędzie się podczas Konferencji „Chiny miesiąc przed Olimpiadą: oczekiwania i rzeczywistość”, która zaplanowana jest na 8 lipca w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
Autor Oystein Alme jest prezesem The Voice of Tibet Foundation (Norwegia), współtwórcy Voice of Tibet - jednej z nielicznych rozgłośni radiowych nadających niezależne informacje na teren Tybetu i Chin.
Autorzy książki starają się odpowiedzieć na pytanie: jak bardzo chińskie władze oddalone są od pojęcia wolności i demokracji oraz w jaki sposób do wzmocnienia cenzury przyczyniają się największe na świecie portale internetowe. Książka opowiada także historię radia Głos Tybetu (Voice of Tibet), którego chińska cenzura do tej pory nie zdołała zagłuszyć. Radio Głos Tybetu pełni rolę tożsamą z tą, którą niegdyś pełniła rozgłośnia Wolna Europa. Jest źródłem nadziei i wiary w to, że podejmowanie nawet małych kroków w kierunku zmian ma sens.
- W Chinach i Tybecie wolność wypowiedzi jest ograniczona. Głosy dysydentów są tłumione, a media podlegające ścisłej kontroli służą jako narzędzie mające zapewnić monopol informacyjny rządzącej partii. Nasza książka ukazuje przepaść, jaka dzieli realizację zobowiązań chińskich władz od polityki wymierzonej przeciwko prawom człowieka. Przenosi czytelnika w podróż do Chin, za Wielkim Murem Cenzury - mówią autorzy o swojej publikacji.