Trwa ładowanie...

Polska młodzież pozna historię holokaustu poprzez komiks

Polska młodzież pozna historię holokaustu poprzez komiksŹródło: Inne
d2bl827
d2bl827

W pilotaż projektu przybliżającego młodzieży historię holokaustu poprzez komiks Poszukiwanie zaangażowało się Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście (MCEAH) działające przy Muzeum Auschwitz.

- Przez kilka najbliższych miesięcy w całej Polsce z komiksem pracować będzie około tysiąca uczniów, którzy wraz z nauczycielami będą zgłaszać nam swoje uwagi - powiedział Piotr Trojański z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Z komiksem zapoznali się już nauczyciele biorący udział w podyplomowych studiach „Totalitaryzm - Nazizm – Holokaust”, organizowanych przez MCEAH. Kilkoro z nich, z różnych miejsc w Polsce, wykorzysta komiks w swoich klasach.

- Kolejną prezentację komiksu dla nauczycieli przeprowadzimy 19 kwietnia w Oświęcimiu, w czasie seminarium z okazji Dnia Pamięci o Holokauście. Jeśli pilotaż da wynik pozytywny, będziemy zastanawiać się nad wprowadzeniem tych materiałów do szkół w przyszłym roku - powiedział Trojański.

d2bl827

Sawicki poinformował, że wydawcą komiksu jest Fundacja Anny Frank z Amsterdamu. Zilustrował go Erik Heuvel. W pracy wzorował się na zdjęciach z okresu III Rzeszy. Wśród europejskich ekspertów, których uwagi wykorzystano przy tworzeniu scenariusza i ilustracji, znaleźli się dwaj pracownicy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau: Piotr Trojański i Mirosław Obstarczyk.

Komiks opowiada historię fikcyjnej żydowskiej rodziny. Narracja zaczyna się w 2007 roku, gdy Ester Hecht, przy okazji wyjazdu w miejsce, gdzie ukrywała się w czasie wojny, zaczyna opowiadać wnukowi o wydarzeniach sprzed ponad 70 lat. Dzięki temu czytelnik może dowiedzieć się o najważniejszych historycznych faktach: o dojściu NSDAP do władzy, uruchomionej przez Adolfa Hitlera machinie terroru, przymusowej emigracji Żydów z Niemiec do Holandii, wybuchu II wojny światowej oraz o holokauście.

Według Julii Franz z holenderskiej Fundacji Anny Frank, dzięki komiksowi trudny temat udaje się przybliżyć dzieciom.
- Nazizm i holokaust przestają być jakąś abstrakcyjną historią. Dzieci zaczynają traktować tę sprawę wyjątkowo poważnie, jako coś realnego, co się naprawdę wydarzyło. I to wcale nie tak dawno temu - powiedziała.

d2bl827
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bl827

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj