Trwa ładowanie...
kultura
23-04-2010 13:32

Polska kultura w Chinach

Polska kultura w ChinachŹródło: Inne
d3qyipp
d3qyipp

Na Pekińskim Uniwersytecie Języków Obcych (PUJO) rozpoczęły się Dni Kultury Polskiej, zorganizowane przez ambasadę RP w Pekinie oraz władze uczelni. Potrwają do połowy przyszłego tygodnia.

Zorganizowano dużą wystawę fotograficzną, przedstawiającą znane osobistości z historii Polski, a także jej kulturę i architekturę. Fotogramy ilustrują także polskie życie polityczne i gospodarcze.

Wystawa zapoznaje również z wydanymi po chińsku książkami polskich autorów. Eksponowane dzieła m.in. Adama Mickiewicza , Henryka Sienkiewicza , Władysława Stanisława Reymonta , Witolda Gombrowicza i Jarosława Iwaszkiewicza tłumaczyli przeważnie absolwenci PUJO.

Kinomani mają okazję obejrzeć wybrane polskie filmy: „Persona non grata” Krzysztofa Zanussiego, „Edi” Piotra Trzaskalskiego i „Chopin - pragnienie miłości” Jerzego Antczaka.

Dniom towarzyszą spotkania, poświęcone m.in. możliwościom zwiększenia wymiany studenckiej i akademickiej między obydwoma krajami.

d3qyipp

Podczas rozmowy z ambasadorem Krzysztofem Szumskim rektor uczelni Hao Ping zapowiedział poparcie dla idei utworzenia w chińskiej stolicy ośrodka kultury polskiej. Jest też koncepcja założenia, na zasadzie wzajemności, podobnej placówki chińskiej - Instytutu Konfucjusza - w Warszawie.

Powstały w 1954 roku PUJO jest jedną z najbardziej znanych szkół wyższych w Chinach. W 1956 roku przeniesiono tam katedrę polonistyki, którą dwa lata wcześniej powołano w ramach Uniwersytetu Pekińskiego.

d3qyipp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qyipp

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj