Polska gościem 41. Międzynarodowych Targów Książki w New Delhi
Joanna Bator, Olga Tokarczuk, Jacek Dehnel, Wojciech Jagielski i Michał Rusinek będą uczestniczyć w 41. Międzynarodowych Targach Książki rozpoczynających się w sobotę w New Delhi. Polska jest gościem honorowym tych targów. W tym roku mija 60 lat od nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Indiami.
Joanna Bator, Olga Tokarczuk, Jacek Dehnel, Wojciech Jagielski i Michał Rusinek będą uczestniczyć w 41. Międzynarodowych Targach Książki rozpoczynających się w sobotę w New Delhi. Polska jest gościem honorowym tych targów. W tym roku mija 60 lat od nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Indiami.
Specjalnie na Targi Książki w New Delhi, które potrwają do 23 lutego, wydane zostały cztery książki polskich autorów w języku hindi. To "Szachinszach" Ryszarda Kapuścińskiego, "Szafa" Olgi Tokarczuk, "Opowieści galicyjskie" Andrzeja Stasiuka i "Mały Chopin" Michała Rusinka.
Na polskim stoisku prezentowana będzie także literatura polska w przekładzie na angielski oraz książki dofinansowane w ramach Programu Translatorskiego cPoland. Organizatorami polskiego wystąpienia na Targach Książki są Instytut Książki oraz Instytut Polski w New Delhi.
"Chcemy zachęcić hinduskich wydawców do publikowania polskich książek i pokazać, że polska literatura ma bardzo ciekawe pozycje, które mogą być interesujące dla hinduskiego czytelnika" - powiedział PAP dyrektor Instytutu Książki Grzegorz Gauden. Jak podkreślił, ułatwieniem w promocji polskiej literatury jest to, że wiele książek polskich autorów ukazało się po angielsku, a w Indiach jest to język, którym mówią elity. "Ale chcemy zachęcać także do przekładów na hindi" - mówił Gauden.
Podczas targów zaplanowano spotkania poświęcone: polskiej szkole reportażu z udziałem Wojciecha Jagielskiego oraz polskiej poezji, na którym zabrzmią fragmenty utworów Zbigniewa Herberta, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej i Adama Zagajewskiego. Będą też spotkania z zaproszonymi na targi pisarzami: Joanną Bator, Olgą Tokarczuk, Jackiem Dehnelem, Wojciechem Jagielskim i Michałem Rusinkiem.
Mocnym akcentem ma być prezentacja polskiej literatury dziecięcej. Goście targów zobaczą wystawę ilustracji i książek 20 czołowych polskich twórców, która oddaje mnogość stylów, technik i tematów w polskiej ilustracji dla najmłodszych. Zaplanowano także warsztaty dla dzieci "Lokomotywa" prowadzone przez ilustratorkę Małgorzatę Gurowską i indyjską autorkę Seemę Anand.
"Polska książka dziecięca jest doskonałym produktem i mam nadzieję, że po tym pobycie i prezentacji polskie książki dla dzieci będą w Indiach przekładane na miejscowe języki i drukowane" - mówił PAP Gauden.
Na Targach w New Delhi gościć będą także reprezentanci polskich wydawców: Beata Stasińska z Grupy Wydawniczej Foksal, Magdalena Dębowska reprezentująca agencję autorską Polishrights oraz Jadwiga Jędryas i Ewa Stiasny z wydawnictwa Dwie Siostry.
Częścią polskiej prezentacji będzie wystawa "Poeta reportażu. Ryszard Kapuściński 1932-2007", która przybliża osobę i twórczość wybitnego reportera i pisarza, a która od kilku lat dzięki polskiemu MSZ podróżuje po świecie. Odwiedzający targi będą mogli zobaczyć także wystawę "Lokomotywa/Ideolo" Małgorzaty Gurowskiej i Joanny Ruszczyk oraz przygotowaną przez miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe ekspozycję "Kraków Miasto Literatury UNESCO".
"Miasto Literatury UNESCO to bardzo prestiżowy, ale i wymagający tytuł, dlatego z ogromną dbałością o szczegóły tworzono każdy element wystawy. Skupiliśmy się na dziedzictwie literackim Krakowa, w którym mieszka i tworzy wielu rozpoznawalnych na świecie pisarzy, działa bardzo rozwinięty rynek wydawniczy, odbywają się akcje promujące czytelnictwo i wielkie festiwale literackie, jak Festiwal Miłosza i Festiwal Conrada. O tym wszystkim opowiada ta wystawa" - podkreśliła dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego Izabela Helbin. Partnerem przedsięwzięcia jest województwo małopolskie.
Zaplanowano także specjalną prezentację literackiego dziedzictwa Krakowa, której dokona zastępca dyrektora KBF Robert Piaskowski.
W Indiach prezentować się będą także organizowane przez Murator Expo Warszawskie Targi Książki. W poprzedniej edycji Międzynarodowych Targów Książki w New Delhi wzięło udział 1,2 tys. wystawców z Indii i 31 z zagranicy. Organizatorzy spodziewają się 55 tys. zwiedzających dziennie.