Polscy uczniowie coraz lepsi w czytaniu i naukach przyrodniczych
Poziom umiejętności polskich 15-latków jest wyższy od średniego poziomu uczniów z krajów OECD. Wyniki uzyskane przez polskich uczniów w zakresie czytania i interpretacji dają Polsce 9. miejsce wśród tych krajów - wynika badań PISA (Program Międzynarodowej Oceny Uczniów).
Wyniki uzyskane przez polskich uczniów w tym badaniu - uważanym za jedne z najważniejszych badań w dziedzinie edukacji - przedstawiono we wtorek w Warszawie.
Badania Programu Międzynarodowej Oceny Uczniów (PISA - Programme for International Student Assessment) prowadzone są cyklicznie co trzy lata począwszy od 2000 roku. W ostatnim badaniu przeprowadzonym wiosną 2009 r. sprawdzano umiejętności ponad 475 tys. uczniów z 65 krajów świata.
W każdym badaniu PISA sprawdzane są trzy umiejętności uczniów: czytanie i interpretacja, rozwiązywanie zadań i problemów matematycznych, rozumowanie w naukach przyrodniczych; w tym jedna z tych umiejętności jest wiodąca. W 2009 roku (podobnie jak w 2000 r.) główną umiejętnością badaną było czytanie.
W 2000 roku we wszystkich dziedzinach badań PISA wyniki uzyskane przez polskich 15-latków były wyraźnie niższe od średniej krajów OECD. Po dziewięciu latach Polska ma wyniki podobne jak Holandia, Belgia, Norwegia, Estonia, Szwajcaria, Islandia, Stany Zjednoczone, Szwecja, Niemcy, Irlandia, Francja, Dania, Wielka Brytania czy Węgry.
W stosunku do pierwszej edycji badań znacznie poprawiły się wyniki jeśli chodzi o czytanie i interpretację, a w stosunku do ostatniej edycji także jeśli chodzi o rozumowanie w naukach przyrodniczych. Umiejętności matematyczne polskich uczniów pozostały na tym samym poziomie.