Trwa ładowanie...

Polscy uczniowie coraz lepsi w czytaniu i naukach przyrodniczych

Polscy uczniowie coraz lepsi w czytaniu i naukach przyrodniczychŹródło: Thinkstock
d17vgqo
d17vgqo

Poziom umiejętności polskich 15-latków jest wyższy od średniego poziomu uczniów z krajów OECD. Wyniki uzyskane przez polskich uczniów w zakresie czytania i interpretacji dają Polsce 9. miejsce wśród tych krajów - wynika badań PISA (Program Międzynarodowej Oceny Uczniów).

Wyniki uzyskane przez polskich uczniów w tym badaniu - uważanym za jedne z najważniejszych badań w dziedzinie edukacji - przedstawiono we wtorek w Warszawie.

Badania Programu Międzynarodowej Oceny Uczniów (PISA - Programme for International Student Assessment) prowadzone są cyklicznie co trzy lata począwszy od 2000 roku. W ostatnim badaniu przeprowadzonym wiosną 2009 r. sprawdzano umiejętności ponad 475 tys. uczniów z 65 krajów świata.

W każdym badaniu PISA sprawdzane są trzy umiejętności uczniów: czytanie i interpretacja, rozwiązywanie zadań i problemów matematycznych, rozumowanie w naukach przyrodniczych; w tym jedna z tych umiejętności jest wiodąca. W 2009 roku (podobnie jak w 2000 r.) główną umiejętnością badaną było czytanie.

d17vgqo

W 2000 roku we wszystkich dziedzinach badań PISA wyniki uzyskane przez polskich 15-latków były wyraźnie niższe od średniej krajów OECD. Po dziewięciu latach Polska ma wyniki podobne jak Holandia, Belgia, Norwegia, Estonia, Szwajcaria, Islandia, Stany Zjednoczone, Szwecja, Niemcy, Irlandia, Francja, Dania, Wielka Brytania czy Węgry.

W stosunku do pierwszej edycji badań znacznie poprawiły się wyniki jeśli chodzi o czytanie i interpretację, a w stosunku do ostatniej edycji także jeśli chodzi o rozumowanie w naukach przyrodniczych. Umiejętności matematyczne polskich uczniów pozostały na tym samym poziomie.

d17vgqo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17vgqo

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj