Polscy licealiści wybrali najlepszy francuskojęzyczny komiks. Jest to album _Nage libre_ (_Styl dowolny_) autorstwa Sébastiena Chrisostoma.
Ostatecznego wyboru dokonało dziewięcioosobowe jury obradujące w Krakowie pod honorowym przewodnictwem publicysty i krytyka komiksu Szymona Holcmana. Werdykt ogłoszono w sobotę w klubie Pod Jaszczurami.
Nage libre Sebastiena Chrisostoma (które ukazało się w wydawnictwie Sarbacane) to opowieść o trzech łososiach, które płyną w górę rzeki w poszukiwaniu łososinek do zapłodnienia. Ale bardzo szybko głód wolności popycha ich w kierunku przygody i rybki szukają oceanu, bardziej błękitnej wody.
- Nasz wybór był właściwie jednogłośny. Choć ja sama myślałam także o komiksie Matteo, który graficznie był bardzo bogaty. Zwyciężył Nage libre, którego akcja jest bardzo ciekawa i wartka, a bohaterowie są wyraziści, w trakcie opowieści rozwijają się i zmieniają - powiedziała przewodnicząca jury Julia Caba z Liceum Francuskiego im. Rene Goscinnego w Warszawie.
Licealiści podkreślili w swoim werdykcie, że Nage libre to pełna humoru opowieść o przyjaźni, podróży i odwadze płynięcia pod prąd, i choć kolorystyka i kreska użyte przez autora mogą sugerować, że mamy do czynienia z bajką dla młodych czytelników, nic bardziej mylnego.
– Pikantne uwagi, bezwzględny świat natury, skomplikowane relacje między bohaterami sprawiają, że to świetna lektura dla dorosłych odbiorców - uważają uczniowie.
Ogłoszeniu werdyktu towarzyszyła prezentacja przetłumaczonego na język polski zwycięskiego komiksu sprzed roku Trzy cienie i spotkanie z jego autorem Cyrilem Pedrosą .
Pomysłodawcą i organizatorem konkursu jest Instytut Francuski w Krakowie, który od 2002 r. zaprasza uczniów liceów dwujęzycznych z całej Polski, aby przyznali Nagrodę dla najlepszego komiksu francuskojęzycznego Festiwalu w Angouleme - polski wybór. Dla młodych polskich czytelników to okazja do zapoznania się ze współczesnym komiksem i odkrycia nieznanych w naszych kraju autorów.
Wybór polskich licealistów nie pokrył się w tym roku z werdyktem jury w Angouleme, gdzie wygrał album Pinocchio Winshlussa, który w konkursie w naszym kraju nie był uwzględniony.
Polskie jury obradowało po raz pierwszy w 2002 roku pod honorowym przewodnictwem wielkiego miłośnika komiksu i jednego z polskich prekursorów tego gatunku prof. Jerzego Skarżyńskiego. Nagrodę otrzymał wówczas Frederik Peeters za album Niebieskie pigułki . W kolejnych latach laureatami byli: Joann Sfar za album Kot rabina (2003), Frederik Peeters za album Lapus (2004), Marjane Satrapi autorka Kurczaka ze śliwkami (2005), Chantal Montellier za komiks Wyklęci z Nanterre (2006), Christian Hincker za Rozkosz (2007) i Cyril Pedrosa za Trzy cienie .