Teatr Rozmaitości z Warszawy w najbliższych dniach wystawi na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Kulturalnym w Edynburgu dwie inscenizacje – „Dybbuk” oraz „4.48 Psychoza”. W obu przedstawieniach wystąpi Magdalena Cielecka, w pierwszym z nich wraz z Andrzejem Chyrą.
W oczekiwanej z dużym zainteresowaniem inscenizacji „Króla Rogera” Karola Szymanowskiego wystąpią polscy wokaliści Andrzej Dobber i Elżbieta Szmytka. Operę wystawia Teatr Opery i Baletu z Petersburga (Maryjski), a dyrygentem jest Walerij Gergiew.
Na festiwalu zostanie także wykonana kompozycja Szymanowskiego na głos z orkiestrą „Pieśni Miłosne Hafiza” i jego kwartet smyczkowy nr 2. Na prezentację polskiej muzyki złożą się też utwory Fryderyka Chopina i Witolda Lutosławskiego.
Polski aktor Andrzej Seweryn, związany z paryskim teatrem Comedie Francaise, wystąpi w prestiżowej sali koncertowej Usher Hall w roli narratora w psalmie Arthura Honeggera „Le Roi David” z udziałem Szkockiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej i Chóru Festiwalu Edynburskiego.
- Międzynarodowy Festiwal Edynburski został zapoczątkowany w 1947 roku w następstwie niszczycielskiej wojny, jako optymistyczny wyraz tego, czym Europa może być. Motywem tegorocznego Festiwalu jest Nowa Europa, do której polski teatr i sztuka dramatyczna wniosły twórczą inspirację - zaznaczył w komunikacie prasowym dyrektor artystyczny festiwalu Jonathan Mills.
- Żyjemy w ciekawych czasach dla Europy, ale wymagają one zaangażowania naszego poczucia wspólnoty - dodał.
„4.48 Psychoza” w reżyserii Grzegorza Jarzyny jest modernistycznym poematem autorki Sarah Kane o załamaniu się granic między rzeczywistością a wyobraźnią.Sztuka będzie wystawiana z angielskim tłumaczeniem w dniach 14-17 sierpnia w teatrze King's. Zagrają: Magdalena Cielecka, Katarzyna Herman, Mariusz Benoit, Rafał Maćkowiak i Janusz Chabior.
Reżyserem „Dybbuka” wystawianego 9-11 sierpnia, także w teatrze King's, jest Krzysztof Warlikowski. Przedstawienie z udziałem Cieleckiej i Chyry oparte jest na sztuce Szymona Anskiego i opowiadaniu Hanny Krall . Jego tematem są dwie historie - kobiety opętanej przez ducha kochanka i Amerykanina, którego ciało przejęła cierpiąca dusza ofiary holokaustu.
„Król Roger” zostanie wystawiony dwa razy - 25 i 27 sierpnia, a „Le Roi David” - 18 sierpnia.
Na odbywającym się równolegle dorocznym Festiwalu Teatrów Awangardowych Fringe w Edynburgu wystąpi sześć polskich zespołów teatralnych.