Polityczny ”testament" Pawła Adamowicza. Każdy ma do niego dostęp
Książka Pawła Adamowicza "Gdańsk jako wspólnota” uznawana jest po jego śmierci za testament polityczny. Wydawca zdecydował się na udostępnienie darmowego pliku w sieci.
Książka zamordowanego prezydenta pt. "Gdańsk jako wspólnota" ukazała się w listopadzie 2018 roku, mniej więcej dwa miesiące przed atakiem nożownika, nakładem wydawnictwa "Słowo/obraz terytoria".
Paweł Adamowicz w przedmowie pisał: "Książka jest podziękowaniem dla mieszkańców Gdańska, którzy aż siedmiokrotnie mi zaufali, wybierając mnie na radnego i prezydenta miasta".
Książka ukazała się w nakładzie kilkuset egzemplarzy. Można ją było kupić na stronie internetowej wydawnictwa oraz w księgarniach. Szybko się rozeszła. Po zabójstwie Adamowicza wydawnictwo zdecydowało się na udostępnienie jej za darmo.
Zobacz też: Prezydent Duda nie wystąpi o odznaczenie dla Adamowicza. Poczeka na wniosek
Od prezydenta dla gdańszczan
Sandra Wronka ze "Słowo/obraz terytoria" powiedziała nam: - Nie mamy intencji zarabiać na tej książce. Dlatego udostępniliśmy ją za darmo we wersji PDF.
Rzeczywiście książka jest już dostępna za darmo w całości TUTAJ.
Stanisław Rosiek, prezes gdańskiego wydawnictwa "Słowo/obraz terytoria", powiedział "Wyborczej": - Po śmierci prezydenta ta książka stała się jego testamentem. Jako wydawca uznałem, że bez względu na to, czy dodrukowywane egzemplarze książki sprzedadzą się, czy nie, powinny być zawsze dostępne dla czytelników. I będą dostępne. Uważam, że jest to książka ważna, dla gdańszczan i nie tylko. Jej ważność rośnie z każdym dniem.
Kto jednak woli wersję papierową, będzie mógł ją kupić za ok. 30 zł. Trwa właśnie dodruk. Nowe egzemplarze mają być dostępne od najbliższej środy.
W książce znajdziemy wspomnienia Adamowicza, anegdoty, opisy jego spotkań i wyjazdów. Adamowicz tłumaczył też, dlaczego niesłusznie łączono go z Amber Gold.
Ale jest też dużo fragmentów poświęconych filozofii i praktyce zarządzania dużym europejskim miastem. Dla tych, którzy interesują się samorządem lokalnym, budowaniem społeczeństwa obywatelskiego i społeczności lokalnych, jest to lektura obowiązkowa. Także dla tych, którzy nie znali Pawła Adamowicza osobiście, ale chcą dowiedzieć się więcej na temat kulis jego pracy.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Czy Aleksandra Dulkiewicz wyjdzie z cienia Pawła Adamowicza? [OPINIA]