Trwa ładowanie...

Politycy wezmą udział w dyktandzie

Politycy wezmą udział w dyktandzieŹródło: Inne
d34mowr
d34mowr

Wszystkie ugrupowania sejmowe wezmą udział 21 lutego w dyktandzie parlamentarnym, które zainauguruje obchody Roku Języka Polskiego – poinformowała na konferencji prasowej w Warszawie senator Krystyna Bochenek.

Dodała, że wśród posłów, którzy zdecydowali się na udział w imprezie, są m.in. Donald Tusk i Andrzej Lepper.

Od kilku lat 21 lutego jest obchodzony w Unii Europejskiej jako Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Polscy językoznawcy i pomysłodawcy Roku Języka Polskiego postanowili zorganizować w tym dniu krótkie dyktando parlamentarne, sprawdzające znajomość polszczyzny wśród posłów.

– Wszystkie kluby parlamentarne zgodziły się już wziąć udział w dyktandzie. Każdy wystawi swoją reprezentację. Dyktando będzie pisał tylko „przewodniczący klasy”, pozostali mogą mu podpowiadać – wytłumaczyła podczas konferencji senator Bochenek.

W komisji oceniającej znajdą się m.in. przewodniczący Rady Języka Polskiego prof. Andrzej Markowski, prof. Jerzy Bralczyk oraz prof. Walery Pisarek. Zespół z najlepszym wynikiem uzyska od nich tytuł bezbłędnego klubu parlamentarnego.

d34mowr

To tylko jedno z wydarzeń, które znalazły się w planie obchodów Roku Języka Polskiego 2006 - zapewniła Bochenek.
– Chcemy, aby było to wielkie święto języka polskiego. To szansa, by poprawić stan polszczyzny publicznej - języka polityków, mediów, Internetu – dodała senator.

W październiku w katowickim Spodku odbędzie się największe wydarzenie obchodów - Festiwal Języka Polskiego połączony z targami książki.
– Wybierzemy tam mistrza polskiego słowa oraz mistrza ortografii – zapowiedziała senator. Zorganizowane zostaną też konkursy ze znajomości polskiego m.in. dla Polonii, dziennikarzy oraz uczniów.

– Chcemy wzbudzić zainteresowanie polszczyzną w szkołach i podnieść rangę przedmiotu „język polski”. Zmienia się on w przedmiot, który trzeba tylko zdać na maturze. Nie uczy się zaś uczniów poprawnego mówienia, nauczyciele nie zwracają uwagi na język, którym posługuje się młodzież – podkreślił Markowski.

Rada Języka Polskiego chce wystąpić do MEiN z projektem stworzenia nowego Wielkiego słownika współczesnej polszczyzny.

d34mowr

– Byłby to następny wielki słownik po słowniku Doroszewskiego. Takie dzieła ukazują się tradycyjnie raz na pół wieku, praca nad nim potrwałaby nawet kilkanaście lat – powiedział prof. Markowski.

O język polski można walczyć także podczas zakupów w sklepie - mówiła dr Katarzyna Kłosińska z Rady Języka Polskiego, przedstawiając inną akcję zainicjowaną przez Radę.

– Ponad 80 proc. wielkopowierzchniowych sklepów łamie ustawę o języku polskim, sprzedając towary nie posiadające polskich etykiet. Często na produktach znajduje się informacja w języku polskim, ale jest niewystarczająca i uboższa od informacji w języku obcym. Wszystkie takie przypadki można i należy zgłaszać do Państwowej Inspekcji Handlowej – wytłumaczyła Kłosińska.

W grudniu 2005 r. Senat RP podjął decyzję o ustanowieniu roku 2006 Rokiem Języka Polskiego.

d34mowr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34mowr

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj