Pokazali agonię Jana Pawła II. Radny PiS żąda ściągnięcia spektaklu z afisza
"To kolejna próba cenzurowania sztuki, a zwłaszcza teatru w Polsce. Nie ma na to naszej zgody" - pisze w oświadczeniu Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu. Chodzi o sztukę "Śmierć Jana Pawła II", której zdjęcia z repertuaru festiwalu teatralnego domaga się radny PiS.
"Wystosowałem interpelację do Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego w sprawie obrazoburczego spektaklu 'Śmierć Jana Pawła II' który ma być prezentowany w Toruniu. Domagam się m.in. usunięcia widowiska z repertuaru festiwalu 'Kontakt'" - napisał na Twitterze radny Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego z ramienia PiS Przemysław Przybylski.
Do tweeta Przybylski dołączył zdjęcia dwustronicowej interpelacji. Czytamy w niej m.in., że radny odwołał się do słów marszałka Całbeckiego, który kilka tygodni wcześniej potępił "atak" na Jana Pawła II, patrona województwa. A ponieważ Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu mu podlega, powinien błyskawicznie ściągnąć sztukę, pokazywaną w ramach repertuaru Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontakt.
W odpowiedzi toruńska scena wystosowała oświadczenie, w którym jest mowa o kolejnej próbie cenzurowania sztuki i teatru w naszym kraju.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Teza, że papież nie popełnił błędu, jest nie do utrzymania". Ksiądz Prusak o pedofilii w polskim Kościele
"Pan Przemysław Przybylski domaga się zdjęcia spektaklu z programu Festiwalu Kontakt. Jest to dla nas niesłychany zamach na sztukę i wolność oraz całkowite zaprzeczenie dialogu, dla którego przestrzenią jest nasz festiwal" - czytamy.
"Nie osądzajmy, rozmawiajmy. Jednym z najważniejszych założeń Festiwalu Kontakt jest dialog, a niestety dzisiaj nie zostaliśmy zaproszeni do dialogu. Dowiedzieliśmy się o planowanej konferencji od dziennikarzy, a z chęcią zaprosilibyśmy do wspólnej rozmowy" - pisze dyrekcja sceny.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Jak czytamy w serwisie e-teatr.pl, dyrektor Festiwalu i Teatru Horzycy Renata Derejczyk skontaktowała się z radnym, "aby ten dialog nawiązać".
- Zaprosiłam pana radnego na niedzielny spektakl i wspólnie zgodziliśmy się, że w dzisiejszym świecie śmierć jest traktowana jako tabu – umiera się w szpitalu, hospicjum, z dala od bliskich. Dlatego warto o śmierci rozmawiać i ją oswajać. Ten spektakl jest dla mnie przygotowywaniem się do odejścia i nauką, jak towarzyszyć naszym bliskim w ostatnich momentach - tłumaczy Derejczyk.
Spektakl "Śmierć Jana Pawła II" Teatru Polskiego w Poznaniu to jeden z najbardziej nagradzanych spektakli ostatnich dwóch sezonów. Reżyser Jakub Skrzywanek otrzymał za niego Laur Konrada na Festiwalu Interpretacje w Katowicach, a grający główną rolę Michał Kaleta otrzymał nagrodę na Festiwalu Boska Komedia w Krakowie.
Tak o spektaklu "Śmierć Jana Pawła II" pisał dziennikarz Wirtualnej Polski Przemek Gulda:
"Ani papież, ani uczucia religijne ośmieszane w nim z pewnością nie są. Mało tego - nigdzie indziej nie da się zobaczyć tak profesjonalnie i poważnie przygotowanej rekonstrukcji śmierci i uroczystości pogrzebowych papieża. Zamiast więc przygotowywać protesty, organizacje religijne i władze szkolne powinny raczej organizować wycieczki na ten spektakl. Bo nigdzie indziej nie można dziś usłyszeć tyle prawdy o papieżu".
W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" bierzemy na warsztat kontrowersje wokół "Małej syrenki", rozprawiamy o strajku scenarzystów i filmach dokumentalnych oraz zdradzamy, jakich letnich premier kinowych nie możemy się doczekać. Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.