Trwa ładowanie...

Pokaz mody inspirowanej książkami

Książki są modne.  14 maja w ramach II Warszawskich Targów Książki odbędzie się pokaz mody "Reading is a Fashion", na którym studenci Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru zaprezentują kreacje inspirowane książkami.

Share
Pokaz mody inspirowanej książkamiŹródło: "__wlasne
d2a7qm4

Książki są modne. 14 maja w ramach II Warszawskich Targów Książki odbędzie się pokaz mody "Reading is a Fashion", na którym studenci Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru zaprezentują kreacje inspirowane książkami.

Kreacje, które zobaczymy w sobotę powstały jako owoc konkursu dla młodych projektantów "Reading is a Fashion", którego celem było promowanie nie tylko mody, ale także czytelnictwa. Specjalnie na ten wieczór studenci Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru (MSKPU) zaprojektowali kreacje inspirowane książką. Pomysłodawczynią projektu była znana fotografka mody Anna Powierża, zaś nad pracą młodych projektantów czuwała projektantka i wicedyrektor szkoły, Joanna Misztela.

Kreacje - przede wszystkim modele damskie - wykonane są z materiałów wtórnych, papieru oraz gazet w połączeniu z tkaniną.

"Zaproponowałam studentom papier, najlepiej pochodzący z recyklingu, i sporo uczestników sięgnęło po materiały wtórne. Po co używać czysty, wartościowy surowiec, kiedy naokoło nas jest cała masa materiałów wtórnych. I tak jedna z kreacji wykonana została z gazetek marketowych. Inna praca z zawieszek do herbaty, na których znajdują się chińskie powiedzenia, więc nadaje się także do czytania" - powiedziała PAP Joanna Misztela.

"Papier to dosyć trudny surowiec dla projektanta - nie zachowuje się tak jak materiał. Uczestnicy konkursu musieli więc go nie raz spreparować - nacinać, gnieść, plisować. Wykazali się dosyć dużą pomysłowością. A efekt tych pomysłów to zarówno subtelne i proste, jak i bardzo skomplikowane kreacje" - dodaje projektantka.

d2a7qm4

Inspiracja książką była bardzo szeroka. Niektórzy uczestnicy konkursu skupiali się na formie i wyglądzie książki, co dało się zaobserwować w kreacjach, w których spomiędzy fałd wystawały zakładki, a na tkaninie pojawiał się tekst. Ale były też głębsze inspiracje - wynikające z analizy treści książek.

"Dzisiaj często brakuje nam czasu na wartościową lekturę. Wolimy sięgnąć po kolorowe magazyny, które jedynie kartkujemy. Czytanie książek papierowych schodzi na plan dalszy ustępując miejsca e-bookom. Aczkolwiek na pierwszym roku studiów projektowania mody mamy ćwiczenie, które polega na zaprojektowaniu czarodziejskiej torby. I bardzo często jest to torba, która daje możliwość zapakowania do niej książki i funkcjonuje na zasadzie okładki, dlatego myślę, że magia książki nie jest młodzieży obca" - powiedziała Joanna Misztela.

"Książki, zwłaszcza bajki są wdzięcznym tematem dla świata mody. Książkowe inspiracje co jakiś czas pojawiają się na wybiegach mody. Wiecznie żywy jest temat Alicji w Krainie Czarów . Nawet w tym roku mieliśmy taki dyplom. Kolejny zaskakujący motyw książkowy wśród naszych dyplomów to Calineczka i Ośla skórka. Generalnie bajki ze względu na drugie, nie raz skierowane do dorosłych, dno są kopalnią inspiracji" - tłumaczy projektantka.

Podczas pokazu wyświetlane będą zdjęcia z projektu fotograficznego Anny Powierży "Reading is a Fashion", przez który autorka pragnie pokazać, że czytanie jest równie modne jak prezentowane na zdjęciach kreacje i chce zachęcić do częstego sięgania po literaturę. Fotografka uwieczniła na zdjęciach kreacje Natalii Jaroszewskiej, Ewy Minge i Joanny Miszteli.

"Anna Powierża ma wyjątkową łatwość w tworzeniu obrazów magicznych. Z moich kolekcji wykorzystanych zostało kilka modeli sukni ślubnych, które Anna sfotografowała w przepięknej scenerii Pałacu Prymasowskiego. Oczywiście nie zabrakło motywu książek, który jest bardzo ulotny. Na zdjęciach książki fruwają wokół modelek" - powiedziała Joanna Misztela

d2a7qm4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2a7qm4
d2a7qm4