Pogrzeb Ernesta Brylla. Pożegnało go sporo znanych osób
25 marca w kościele ojców dominikanów na warszawskim Mokotowie odbył się pogrzeb poety i prozaika Ernesta Brylla. W ostatnim pożegnaniu uczestniczyli m.in. politycy, aktorzy i muzycy.
Ernest Bryll zmarł 16 marca w wieku 89 lat. Był jednym z najwybitniejszych poetów drugiej połowy XX wieku, pisarzem, dziennikarzem, tłumaczem, dyplomatą, autorem tekstów piosenek m.in. Maryli Rodowicz, Haliny Frąckowiak, Michała Bajora, Czesława Niemena czy Stana Borysa.
W czasie okupacji był Zawiszakiem – członkiem najmłodszej drużyny Szarych Szeregów. Po wojnie krótko konspirował w podziemnym skautingu. Po epizodzie robotniczym w gdyńskiej elektrowni portowej dostał się na polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1963-1967 był kierownikiem literackim w Teatrze Telewizji, w latach 1974-1978 - dyrektorem Instytutu Kultury Polskiej w Londynie, a w latach 1991-1995 pełnił funkcję ambasadora RP w Irlandii. W 2012 r. objął stanowisko kierownika Działu Literackiego Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Opublikował prawie 40 tomów wierszy, m.in.: "Autoportret z bykiem", "Sztuka stosowana", "Mazowsze", "Czasem spotykam siebie", "Adwent". Był również autorem często wystawianych dramatów: "Rzecz listopadowa", "Kurdesz" i "Wieczernik". Napisał również oratorium "Kolęda-Nocka" oraz teksty do widowisk "Po górach, po chmurach" i "Na szkle malowane".