Jeśli ktoś myśli, że czytanie książek w dzisiejszych czasach ogranicza się wyłącznie do lektury kolejnego tomu Harry’ego Pottera, grubo się myli. Dowodem na to, że bestsellerem mogą zostać także inne tytuły, w tym na przykład siedmiuset stronicowa powieść historyczna, jest właśnie ta książka. Jej akcja rozgrywa się w pierwszej połowie szesnastego wieku, w okresie Reformacji i to właśnie historia, taka przez duże „H”, jest jej głównym bohaterem, ponieważ postaci, które w książce występują, jedynie są przewodnikami po dziejach, znajdują się zawsze tam, gdzie dzieje się coś istotnego, nie omijają żadnego z ważnych miejsc czy wydarzeń. Z jednej strony towarzyszymy studentowi teologii w jego podróży przez targaną konfliktami i nowatorskimi ruchami religijnymi Europę. Z drugiej zaś, obserwujemy poczynania tytułowego Q, szpiega inkwizycji na usługach Gianpietra Carafy - późniejszego papieża, który wysyła listy do swojego zwierzchnika, relacjonując swoją działalność. Bohaterowie ci reprezentują dwa przeciwstawne
obozy, których losy poznajemy aż do pokoju w Augsburgu, który podpisano w 1555 roku.
Powieść Q. Taniec śmierci to mozaika ważnych zdarzeń historycznych, krwawych wojen religijnych, powstawania nowych idei, to solidny wycinek historii podany w literackiej i co najważniejsze, przystępnej formie. Śledząc losy dwójki bohaterów, mimochodem niejako śledzimy dzieje Reformacji. Konflikty na tle religijnym, przelew krwi, znane z kart podręczników postaci (Marcin Luter)
, wydarzenia, które zmieniały oblicze świata – to wszystko odgrywa ogromną rolę w tej powieści.
Książkę czyta się łatwo, w czym duża zasługa współczesnego języka, którym została napisana, ale sama fabuła już do najprostszych nie należy. Chociaż opowiadana historia dzieli się na krótkie rozdziały, stanowiące zamkniętą całość, to jednak lektura tej powieści wymaga od czytelnika sporego skupienia. Duża dynamika akcji i brak ustalonej chronologii powoduje, że czytelnik sam musi sobie dopasowywać poszczególne elementy akcji i tworzyć obraz zdarzeń. Nie jest to z pewnością zadanie łatwe, ale trud się opłaci. Otrzymujemy bowiem do rąk pasjonującą, zapadającą w pamięć i naprawdę inteligentnie napisaną historię.