Trwa ładowanie...
bruno
23 kwietnia 2010, 13:52

Podróż meandrami wyobraźni. Wystawa „W stronę Schulza”

Podróż meandrami wyobraźni. Wystawa „W stronę Schulza”Źródło: Inne
d1ef7ju
d1ef7ju

Dzieła mistrzów malarstwa, grafiki, plakatu, świata teatru oraz kina prezentowane będą na wystawie „W stronę Schulza , czyli niecodzienna podróż meandrami wyobraźni”, czynnej od piątku w Muzeum Narodowym w Kielcach, w kamienicy pod trzema herbami.

Oprócz prac Kiejstuta Bereźnickiego, Edwarda Dwurnika, Andrzeja Dudzińskiego, Janusza Kapusty, Igora Mitoraja, Rafała Olbińskiego i Franciszka Starowieyskiego zaprezentowane zostaną kadry z filmu "Kafka" Piotra Dumały, fotografie scenografii do filmu "Republika marzeń" Alana Starskiego i kadry z filmu „Sanatorium pod Klepsydrą” Witolda Sobocińskiego - zapowiada komisarz wystawy Joanna Kaczmarczyk.

- Przez swój świat Schulzem inspirowany przeprowadzi nas także Leszek Mądzik, autor części ekspozycji i twórca jej aranżacji plastycznej - dodaje.

Leszek Mądzik, twórca Sceny Plastycznej KUL, w autorskim komentarzu do tej części przestrzeni kieleckiej wystawy, którą wypełnił swoimi wizjami wyjaśnił: „To próba identyfikacji i afirmacji ducha i ciała, jakie pozostawił po sobie ten zaledwie 50 lat żyjący człowiek”.

d1ef7ju

- W tej codzienności szarej, biednej i tragicznej odnajdywałem wielki kapitał o tajemnicy człowieka. Jego czytanie świata przez pryzmat lęku, marzenia i intensywną wyobraźnię w małym miasteczku, jakim był prowincjonalny Drohobycz, dotyka tych pokładów naszego jestestwa, które ukryte są pod warstwą zewnętrznej codzienności - zaznaczył Mądzik w tekście „ Bruno Schulz - przenikania”.

Ta codzienność to - według niego - m.in. pejzaż dzieciństwa, fascynacji prawie nieobecnym ojcem i opiekuńczą matką, motywy wnętrza domu z jego kolorytem i zapachem, przekładającymi się na surrealistyczne skojarzenia, fascynacja kobietą, jej tajemnicą i erogennością oraz kompleks kobiecości.

Autorami przygotowanej w Kielcach wystawy są Jan Bończa-Szabłowski i Maciej Starczewski. Za oprawę muzyczną odpowiada Jerzy Satanowski.

Ekspozycję, która była już prezentowana w innych miastach Polski, w Kielcach można będzie oglądać do 13 września.

d1ef7ju

* Bruno Schulz (1892-1942) uznawany jest za jednego z najważniejszych prozaików XX-lecia międzywojennego.*Zginął 19 listopada 1942 r. zastrzelony przez niemieckiego oficera dwoma strzałami w tył głowy w getcie w Drohobyczu. Jego literacka spuścizna to cykle prozy: Sklepy cynamonowe i Sanatorium pod Klepsydrą , opowieści, szkice krytyczne, listy oraz przekład powieści Franza Kafki Zamek . Ocalały także grafiki - sztychy, litografie i rysunki, m.in. do własnych utworów literackich i do Ferdydurke Witolda Gombrowicza .

d1ef7ju
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ef7ju

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj