Podręcznik o przeciwdziałaniu dyskryminacji i prawach człowieka
Praktyczny przewodnik po prawach człowieka i zarządzaniu projektami młodzieżowymi Młodzież na rzecz Różnorodności zaprezentowano w czwartek w Warszawie. To efekt półrocznych prac blisko 20 młodych ludzi z Polski, Węgier i Słowacji.
„Dyskryminacja dotyka każdego z nas” – piszą autorzy publikacji, zaznaczając, że kiedy spotykamy innych ludzi, natychmiast ich oceniamy.
„Czy kiedykolwiek żartowaliście z dziewczynki w okularach, która chodziła z Wami do klasy? Albo ocenialiście kogoś po kolorze skóry?” – pytają autorzy publikacji, którzy doliczyli się aż 500 różnych rodzajów dyskryminacji.
Zaznaczają, że dyskryminacja bierze się z generalizacji i myślenia stereotypami, np. że Szkoci są skąpi, Anglicy praktyczni, Amerykanie zarozumiali, Chińczycy pracowici, Grecy hałaśliwi, a Polacy gościnni.
Za największą światową mniejszość uważani są niepełnosprawni; na całym świecie jest ich około 650 mln, co stanowi 10 proc. populacji. Przewodnik wymienia także: dyskryminację ze względu na płeć (np. emocjonalna kobieta, racjonalny mężczyzna), ze względu na religię, orientację seksualną oraz ze względu na wiek. Jako przykład dyskryminacji podaje także traktowanie starszych ludzi jak dzieci (np. w szpitalu).
*W podręczniku zaprezentowano przykłady gier i projektów, które mają pomóc młodym ludziom w doświadczaniu różnorodności. * Projekt, dotyczący różnorodności, prowadzony był w ramach kampanii „Każdy inny, wszyscy równi” przez polskie biuro Banku Światowego oraz Fundację Fabryka Przyszłości od maja 2007 roku. Koszt całego projektu to 50 tys. dolarów.
Przewodnik wydano w języku polskim i angielskim.