"Podręcznik dla klasy pierwszej" z drastycznymi treściami tylko dla dorosłych
Już we wrześniu do naszych księgarń trafi najnowszy Podręcznik dla klasy pierwszej do nienauczania na terenie całej Polski, opracowany bez poszanowania praw biskupów diecezjalnych, niezgodny z żadnym rządowym programem. Kontrowersyjna publikacja została napisana przez Tomasza Piątka, felietonistę Krytyki Politycznej, autora wielu książek (m.in. Heroiny i Antypapieża).
Już we wrześniu do księgarń trafi najnowszy Podręcznik dla klasy pierwszej do nienauczania na terenie całej Polski, opracowany bez poszanowania praw biskupów diecezjalnych, niezgodny z żadnym rządowym programem. Kontrowersyjne dzieło zostało napisane przez Tomasza Piątka , felietonistę Krytyki Politycznej, autora wielu książek (m.in. Heroiny i Antypapieża).
Podręcznik Tomasza Piątka dostosowany jest do możliwości każdego ucznia: nie uwzględniając potrzeb najsłabszych, psuje rozwinięte umiejętności uzdolnionych, żeby było sprawiedliwie. Głównym celem czytanek jest mieszanie w głowach i sianie zamętu.
Wydawca książki zapowiada, że po przeczytaniu rodzą się wyłącznie wątpliwości: "Ta książka to istny horror". Lojalnie ostrzega też (a może: zachęca w ten sposób do lektury?), że "książka zawiera* treści drastyczne, przeznaczone tylko dla dorosłych!".*
Autorem Podręcznika... jest Tomasz Piątek , więc można się spodziewać, że powyższe słowa nie są wyłącznie chwytami marketingowymi. W Antypapieżu, swojej ostatniej książce, felietonista KP pisał m.in.: „Przywódca jednego tylko – i to wątpliwego doktrynalnie – odłamu chrześcijaństwa. Bałwochwalca lub półbałwochwalca, czciciel, a nawet kreator świętych posążków i obrazów. Teolog wielosłowia, lejący wodę święconą, ale zawsze wodę, niezdolny do lewicowej rewolucji teologicznej ani nawet do otwartej prawicowej kontrrewolucji. […] W masce przyjaciela – nieprzyjaciel pracowników i kobiet. Grabarz II Soboru Watykańskiego. […] Tak można ocenić Jana Pawła II . Ja osobiście go tak oceniam”.
Z kolei w najnowszym felietonie dla Krytyki Politycznej pisze ostro o tegorocznych obchodach Powstania Warszawskiego: "No więc kolejna celebracja absurdalnej masakry, świętowanie jeszcze jednej narodowej rzeźni, w której Polacy dali się wymordować. No więc kolejne wymuszanie, szantażowanie moralne warszawiaków, żeby wzięli udział w tej makabrycznej uroczystości.Ale przede wszystkim – kolejne reklamowe zaśmiecanie miasta, kolejne ulotkowe marnotrawstwo papieru. A może w tym roku, dla odmiany, zamiast znowu użalać się nad Warszawą, pożałujemy Amazonii?".
Tomasz Piątek (1974) – pisarz, publicysta, felietonista „Krytyki Politycznej”. Protestant. Ukończył lingwistykę na Universita’ degli Studi di Milano. Pracował jako dziennikarz w „Polityce”, RMF FM, „La Stampa”, Inforadiu, Radiostacji, współtworzył Kino Polska, był też copyrighterem i ekspertem-psycholingwistą. Publikował felietony w miesięczniku „Film” i w „Życiu Warszawy”. Autor m.in. opartej na własnych doświadczeniach głośnej powieści Heroina . Jego Pałac Ostrogskich był w finale Nagrody literackiej Nike (2009). W 2010 za Węża w kaplicy otrzymał nominację do Paszportów Polityki. Nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej ukazał się Antypapież (2011).