Trwa ładowanie...
d4dhejt
muzeum
23-04-2010 13:40

Pisarze uwiecznieni

d4dhejt
d4dhejt

150 portretów fotograficznych artystów, wśród których znaleźli się m.in. Nina Andrycz, Eugeniusz Bodo, Jan Bułhak, Zbigniew Herbert , Janusz Głowacki , Krzysztof Kieślowski i Beata Tyszkiewicz, będzie można oglądać od piątku na wystawie pt. „Artyści. Portrety ostatniego stulecia” w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa inauguruje działalność Plenerowej Galerii Fotografii w muzeum.

Autorami portretów prezentowanych na wystawie są dwaj fotograficy - nieżyjący od 1990 roku Benedykt Jerzy Dorys oraz Czesław Czapliński.

– Benedykt Jerzy Dorys był moim mistrzem, który rekomendował mnie do Związku Polskich Artystów Fotografików – powiedział Czapliński podczas czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie.

– 20 lat temu mówiąc o moich portretach, wskazał na to, co sam najbardziej cenił; powiedział: „Nie mogę panu powiedzieć większego komplementu niż to, że osiągnął pan umiejętność fotografowania prostoty. To jest najtrudniejsze” - wspominał Czapliński.

d4dhejt

Wspominał, że w warszawskim studiu Benedykta Jerzego Dorysa pojawiała się cała plejada artystów m.in. Hanka Ordonówna, Karol Szymanowski, Aleksander Zelwerowicz, Maria Dąbrowska , Adolf Dymsza, Antoni Słonimski .

– Natomiast moim studiem jest cały świat. Bohaterów moich zdjęć spotykam tam, gdzie najbardziej lubią być - w ich domach, pracowniach, na scenach i planach filmowych całego świata – powiedział Czapliński. * Na wystawie można zobaczyć jego portrety m.in. Agnieszki Osieckiej , Franciszka Starowieyskiego, Tadusza Kantora i Julii Hartwig . * Artysta wyjawił, że ulubionym artystą, którego fotografował jest Janusz Głowacki . Obaj od lat mieszkają w Nowym Jorku na Brooklynie.

Wystawa eksponowana jest w Plenerowej Galerii Fotografii - na dziedzińcu im. Stanisława Lorentza. Można będzie ją zwiedzać do końca listopada 2007 roku. Honorowy patronat nad wystawą objęła małżonka prezydenta, Maria Kaczyńska.

d4dhejt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4dhejt