Pisarze do polityków: likwidujcie analfabetyzm, chrońcie wolność słowa
Międzynarodowy Kongres Pisarzy i Tłumaczy Literatury (WALTIC) zakończył się w środę w Sztokholmie apelami do przywódców politycznych o eliminowanie analfabetyzmu i obronę wolności słowa.
- To całkowicie absurdalna sytuacja; w roku 2008 wciąż są miliony dzieci, które wychodzą na spotkanie świata bez znajomości czytania i pisania - powiedział szwedzki autor bestsellerowych powieści kryminalnych Henning Mankell .
Pierwszy kongres WALTIC, zorganizowany przez Związek Pisarzy Szwedzkich, był trzydniowym forum dyskusyjnym, m.in. na temat wolności słowa, ochrony praw autorskich.
Stał się też miejscem spotkania autorów, którym grożą prześladowania w ich własnych krajach. Byli wśród nich m.in. mieszkająca w Szwecji bangladeska pisarka Taslima Nasrin, czy mieszkający na Cyprze lingwista, turkolog Jusuf Azemoun z Turkmenistanu.
- Literatura to źródło wiedzy, mające siłę polityczną. Wiemy, że książki inspirują, że mogą zmieniać świat (...), ale wolność słowa nie jest czymś danym raz na zawsze, lecz tym, co musimy zdobywać wciąż na nowo - powiedział prezes Związku Pisarzy Szwedzkich Mats Soderlund.
W kongresie uczestniczyło 600 przedstawicieli kręgów literackich z 90 krajów.