ycipk-jfrh1h

Piotr Gliński o Oldze Tokarczuk dla WP: Teraz należy się cieszyć

Olga Tokarczuk otrzymała literacką Nagrodę Nobla za rok 2018. W rozmowie z WP minister kultury Piotr Gliński mówi, że chętnie spotka się z pisarką, by porozmawiać o promocji polskiej kultury, a odpowiednie instytucje powinny zastanowić się nad kanonem lektur szkolnych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Piotr Gliński w rozmowie z WP skomentował literacką nagrodę Nobla dla Olgi Tokarczuk
Piotr Gliński w rozmowie z WP skomentował literacką nagrodę Nobla dla Olgi Tokarczuk (East News)
ycipk-jfrh1h

Marcin Ręczmin, Wirtualna Polska: Panie premierze, jak wykorzystać Nagrodę Nobla dla Olgi Tokarczuk dla polskiej kultury?

Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński: To jest na pewno sytuacja wymagająca zastanowienia i planu, trudno odpowiedzieć na gorąco. Z pewnością ta nagroda to jest wielki sukces pani Olgi Tokarczuk i polskiej kultury, co mnie ogromnie cieszy. I bardzo gratuluję polskiej pisarce takiego wyróżnienia.

Chciałby się pan spotkać z Olgą Tokarczuk, żeby porozmawiać o tym, jak ten sukces może pomóc polskiej kulturze?

ycipk-jfrh1h

- Ja zawsze chętnie spotykam się z polskimi twórcami, nawet jeśli wydaje się, że politycznie nam nie jest po drodze. Ale to nie jest wątek, który chciałbym poruszać teraz. Teraz należy się cieszyć.

W kanonie lektur szkolnych znajduje się jedno opowiadanie Olgi Tokarczuk. To co prawda kompetencja MEN, ale czy pana zdaniem należałoby dołożyć do niego powieść noblistki?

- Skoro jest opowiadanie, to chyba dobrze świadczy o kanonie. Niech tym się zajmują odpowiednie instytucje, z pewnością takie wydarzenie może być bodźcem do przemyśleń.

A co z pana przygodą z książkami Olgi Tokarczuk? Ostatnio najwięcej się mówiło o tym, jak przyznał pan, że nie dokończył żadnej książki pisarki. Co teraz?

ycipk-jfrh1h

- No tak jak mówiłem, to jest pewien bodziec do różnych działań. Myślę, że minister kultury powinien teraz wrócić do niedokończonych lektur.

Do której konkretnie?

- Myślę, że do "Ksiąg Jakubowych" przede wszystkim. Bardzo żałuję, że jako minister nie zawsze mam czas czytać i oglądać wszystko, co na to zasługuje, nawet te dzieła, które jako minister finansuję czy im patronuję. Ale ta lektura jest oczywiście priorytetem.

Przeczytaj także: Olga Tokarczuk z Nagrodą Nobla. Piotr Gliński składa deklarację

ycipk-jfrh1h
Polub WP Książki
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-jfrh1h

ycipk-jfrh1h
ycipk-jfrh1h