Trwa ładowanie...

Petycja o wpisanie „Pięknych dwudziestoletnich” Hłaski na listę lektur

Share
Petycja o wpisanie „Pięknych dwudziestoletnich” Hłaski na listę lektur
Źródło: Książki WP
d1byuel

Petycję do minister edukacji Katarzyny Hall o umieszczenie książki Piękni dwudziestoletni Marka Hłaski na liście lektur do szkół ponadgimnazjalnych, wraz z blisko tysiącem podpisów, złożyli w piątek w MEN przedstawiciele Stowarzyszenia Młoda RP.

Według MEN, nie ma przeszkód, by - bez wpisywania tego utworu na listę lektur - uczniowie poznali go, jeśli taka będzie wola ich nauczycieli.

d1byuel

- Hłasko stał się niesłusznie zapomnianym autorem, trochę za mało wspominanym, także w szkole. Chcielibyśmy to zmienić. Stąd nasza akcja zbierania podpisów pod listem do pani minister - powiedział dziennikarzom jeden z organizatorów akcji, Adrian Sorowski.
- Piękni dwudziestoletni to najbardziej znana książka Marka Hłaski , pełna emocji, oddająca życie młodego człowieka, nadal bardzo aktualna - zaznaczył.

Podpisy były zbierane podczas różnych imprez, organizowanych m.in. przez Stowarzyszenie Młoda RP, mających na celu przybliżenie Marka Hłaski i jego twórczości, od 15 stycznia, kiedy przypadała 76. rocznica urodzin Marka Hłaski , do 14 czerwca - 41. rocznicy śmierci pisarza.

Rzecznik prasowy MEN Grzegorz Żurawski przypomniał, że zgodnie z nową podstawą programową nauczania, liczba lektur obowiązkowych została znacznie ograniczona.
- Jednocześnie zdecydowano, że nauczyciel musi dokonać wyboru pozostałych lektur, w zależności od potrzeb i zainteresowań swoich uczniów - wyjaśnił.

W wykazie tekstów, jakie uczniowie muszą poznać w szkole ponadgimnazjalnej, zarówno w zakresie podstawowym nauczania, jak i w zakresie rozszerzonym, jest pozycja: wybrana powieść polska z XX lub XXI wieku.
- Nie stoi więc nic na przeszkodzie, by nauczyciel mógł wybrać i omówić z uczniami Pięknych dwudziestoletnich - uznał Żurawski.

d1byuel

* Marek Hłasko (1934-1969) jest uznawany za jednego z najciekawszych polskich prozaików drugiej połowy XX wieku i legendę swojego pokolenia.* Pracę zawodową zaczynał jako kierowca, ale już jako dwudziestolatek zadebiutował w prasie nowelą Baza Sokołowska (1954) i po jej sukcesie poświęcił się pisarstwu. Współpracował z „Nową Kulturą”, tworzył pismo „Europa”. W 1956 r. opublikował zbiór opowiadań Pierwszy krok w chmurach, nagrodzony dwa lata później nagrodą literacką Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Stał się także czołowym publicystą pisma młodej inteligencji - „Po prostu”.

W lutym 1958 roku wyjechał na stypendium do Paryża, a w październiku, po odmówieniu przedłużenia mu paszportu, Hłasko zdecydował się zostać za granicą - w Berlinie Zachodnim. Stamtąd wyjechał do Izraela. Do Europy wrócił w 1961 roku. Wtedy zaczął ogłaszać swoje opowiadania w paryskiej „Kulturze”. Opublikowano tam m.in. jego słynną autobiografię Piękni dwudziestoletni - zapis lat warszawskich i życia na emigracji. Po jej wydaniu polskie władze komunistyczne wydały zakaz drukowania jego utworów w kraju.

Na początku lat 60. mieszkał kolejno w Wiedniu, Berlinie Zachodnim, Londynie i w Zurychu. W 1966 roku wyjechał do Hollywood na zaproszenie Romana Polańskiego. Zmarł w Wiesbaden w Niemczech, prawdopodobnie z powodu przedawkowania środków nasennych. Jego prochy sprowadzono do Polski w 1975 roku.

Przez wiele lat twórczość Marka Hłaski funkcjonowała jedynie w tzw. drugim obiegu i wydawnictwach emigracyjnych.Pod koniec lat 80. nastała moda na Marka Hłaskę . Po raz pierwszy ukazały się w całości, bez ingerencji cenzury, wszystkie jego utwory.

d1byuel

Obecnie obowiązują dwie listy lektur szkolnych: nowa i stara. Nowa jest częścią nowej podstawy programowej nauczania, która jest stopniowo wprowadzana do szkół. W roku szkolnym 2009/2010 obowiązywała w klasach pierwszych szkół podstawowych i klasach pierwszych gimnazjów. W nowym roku szkolnym - 2010/2011 obowiązywać będzie także w klasach drugich. Później będzie wprowadzana kolejno do klas trzech, itd.

W pozostałych klasach obowiązuje stara lista lektur sprzed zmian wprowadzanych do niej przez ministrów edukacji Romana Giertycha i Ryszarda Legutki. Listy proponowane przez nich były krytykowane. Ministrom zarzucano, że przy ich konstruowaniu pod uwagę brano głównie nie względy merytoryczne, lecz osobiste upodobania.

d1byuel

Podziel się opinią

Share
d1byuel
d1byuel