„Persepolis” - hołd dzieciństwu i wolności
Na ekrany polskich kin trafił film „Persepolis”. Obraz oparty jest na komiksie Marjane Satrapi Persepolis .
Komiks jest pamiętnikiem z dzieciństwa autorki przypadającego na okres rewolucji islamskiej w Iranie. W wyrazistych, czarno-białych rysunkach Satrapi zawarła historię swojego codziennego życia w Teheranie – stolicy Iranu, od momentu gdy miała 6 lat do czasu gdy skończyła 10. W tym czasie doszło do obalenia reżimu Szacha, wyniszczającej wojny z Irakiem i triumfu rewolucji islamskiej. Marjane - inteligentna i wygadana córka oddanych marksistów i wielka wnuczka ostatniego władcy Iranu składa hołd dzieciństwu w szczególny sposób związanemu z historią własnego kraju.
* Persepolis przedstawia niezapomniany obraz codziennego życia w Iranie, pełnego jaskrawych i często zaskakujących sprzeczności pomiędzy życiem rodzinnym a sferą publiczną.* Dziecięce spojrzenie Marjane na zdetronizowanych władców, na państwowo usankcjonowane i metodycznie przeprowadzane kary oraz na bohaterów rewolucji pozwala poznać historię tego fascynującego kraju i jej niezwykłej rodziny. Persepolis jest utworem oryginalnym, niezwykle osobistym i wnikliwym politycznie. To z jednej strony opowieść o dorastaniu a z drugiej zaś przypomnienie kosztów, jakie ponoszą ludzie żyjący w czasie wojny w kraju politycznych represji. Pokazuje jak można radzić sobie ze śmiechem i łzami w obliczu tak absurdalnej rzeczywistości oraz – wreszcie, przedstawia nam zniewalającą małą bohaterkę, której po prostu nie można się oprzeć.
Marjane Satrapi urodziła się w 1969 roku w Iranie, gdzie uczęszczała do francuskiej szkoły. W roku 1983 rodzice wysłali ją do Austrii, skąd przeprowadziła się do Francji, gdzie mieszka do dziś. Jest pierwszą Iranką, która zasłynęła na świecie jako autorka komiksów.
Autorami scenariusza są Marjane Satrapi i Vincent Paronnaud. Ta para również wyreżyserowała obraz.
Więcej o filmie w serwisie FILM WP .