Trwa ładowanie...

Paweł Machcewicz: język Grossa budzi sprzeciw

Paweł Machcewicz: język Grossa budzi sprzeciwŹródło: Inne
d2olowy
d2olowy

Paweł Machcewicz z warszawskiego Collegium Civitas uważa, że Strach - nowa książka Jana Tomasza Grossa - nie przedstawia nieznanych dotąd faktów na temat antysemityzmu w powojennnej Polsce. – Sprzeciw budzi natomiast język, którym posługuje się Gross – powiedział historyk.

Paweł Machcewicz powiedział, że w jego ocenie faktograficzna strona najnowszej książki Grossa o antysemickich atakach Polaków wobec ocalałych z Zagłady Żydów nie przedstawia żadnych nowych, nieznanych polskim historykom faktów.
– Przeciwnie. O tym wszystkim już się pisało, autor opiera się na m.in. badaniach polskich historyków. Ale Gross pisze o tej sprawie inaczej - mój sprzeciw budzi nie tyle strona faktograficzna tej pracy, co radykalne interpretacje Grossa , bardzo ostry język tej książki – mówił Machcewicz.

– Autor Strachu niedostatecznie uwzględnia tło historyczne przedstawianych zdarzeń. To prawda, że w powojennej Polsce życie Żyda niewiele znaczyło. * Gross nie napisał jednak, że w powojennej Polsce w ogóle życie ludzkie niewiele znaczyło. Ginęli nie tylko Żydzi.* Taka była spuścizna wojny, chaosu, rozpadu instytucji państwowych, struktur społecznych, na wielu obszarach Polski rozplenionego bandytyzmu – mówił Machcewicz.

– Nie da się zaprzeczyć, że antysemityzm, o którym mówi Gross , miał miejsce i był rozpowszechniony - jest to rzecz haniebna. W pisaniu książek ważne jest jednak nie tylko to, co się mówi, ale także, jak się to formułuje, jakiego języka się używa. Skrajny, radykalny sposób wyrażania sądów przez Grossa uniemożliwia rzeczową dyskusję na podejmowane przez niego tematy – dodał historyk.

Strach. Antysemityzm w Polsce tuż po wojnie. Historia moralnej zapaści - najnowsza książka Jana Tomasza Grossa ukaże się w Polsce w piątek nakładem wydawnictwa Znak.

d2olowy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2olowy

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj