Trwa 艂adowanie...
parnicki
23 kwietnia 2010, 13:21

Parnicki po raz ostatni

Parnicki po raz ostatni殴r贸d艂o: Inne
d1s11gt
d1s11gt

Do ksi臋gar艅 trafi艂a ostatnia powie艣膰 Teodora Parnickiego, jednego z najciekawszych polskich pisarzy. "Ostatnia powie艣膰" nie zosta艂a uko艅czona przed 艣mierci膮 Parnickiego w 1988 roku, wydawca - Noir sur Blanc - opublikowa艂 j膮 na podstawie pozostawionego przez pisarza r臋kopisu.

Parnicki, przez jednych niezwykle ceniony, przez innych dyskredytowany za "niezrozumia艂o艣膰" pisanych powie艣ci, pozostaje jednak jednym z najwa偶niejszych i najciekawszych polskich pisarzy. Stworzy艂 w艂asny rodzaj powie艣ci historycznej - tajemniczej, o przenikaj膮cych si臋, skomplikowanych w膮tkach, opartej na historycznych 藕r贸d艂ach, a jednak z licznymi odniesieniami do wsp贸艂czesno艣ci.

Wielu g艂贸wnych bohater贸w powie艣ci Parnickiego to, jak okre艣la艂 ich sam pisarz, "miesza艅cy" - spadkobiercy r贸偶nych kultur, obcy w 艣wiecie, w kt贸rym przysz艂o im 偶y膰, na przyk艂ad Bizantyjczyk w 艣redniowiecznej Polsce. Ulubionym okresem historycznym Parnickiego by艂o pogranicze antyku i 艣redniowiecza, czas, gdy kszta艂towa艂y si臋 zr臋by dzisiejszej Europy.

"Ostatnia powie艣膰" to rzeczywi艣cie ostatnia, nie maj膮ca autorskiego tytu艂u ksi膮偶ka Parnickiego, pieczo艂owicie odczytana przez wydawc臋 z autografu pisarza.

d1s11gt

Dwutomowa powie艣膰 pozosta艂a bez zako艅czenia. Jej fabu艂a rozgrywa si臋 na tle walki wywiad贸w wieku XIX w Azji i w Europie, polityki wielkich mocarstw i spisk贸w, kt贸rych stawk膮 jest niepodleg艂o艣膰 kilku narod贸w 贸wczesnego 艣wiata (przede wszystkim Polski). W ca艂膮 opowie艣膰 wkomponowana jest sta艂a, antynacjonalistyczna idea tw贸rczo艣ci Parnickiego o miesza艅cach rasowych i narodowych, kt贸rzy kulturze nadaj膮 uniwersalny, og贸lnoludzki charakter.

Teodor Parnicki urodzi艂 si臋 w 1908 r. na przedmie艣ciu Berlina, potem z rodzicami wyjecha艂 do Rosji. Studiowa艂 anglistyk臋 i orientalistyk臋 na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Po kilku drobniejszych utworach zadebiutowa艂 przed wojn膮 powie艣ci膮 historyczn膮 "Aecjusz, ostatni Rzymianin".

Skomplikowane przypadki okresu wojennego rzuci艂y go do Meksyku, gdzie pozosta艂 a偶 do 1967 r., kiedy to na sta艂e przeni贸s艂 si臋 do Polski. Od tego czasu ukaza艂o si臋 wiele bardzo wa偶nych w jego tw贸rczo艣ci ksi膮偶ek, m.in. "Srebrne Or艂y", "Koniec Zgody Narod贸w", "S艂owo i Cia艂o", pierwsze powie艣ci z cyklu "Nowa ba艣艅". Teodor Parnicki otrzyma艂 za sw贸j dorobek literacki wiele nagr贸d, w 1983 r. Uniwersytet Jagiello艅ski przyzna艂 mu doktorat honoris causa. 5 grudnia 1988 r. 艣mier膰 przerwa艂a mu ostatnie zdania "Ostatniej powie艣ci".

d1s11gt
Oce艅 jako艣膰 naszego artyku艂u:
Twoja opinia pozwala nam tworzy膰 lepsze tre艣ci.

Komentarze

Trwa 艂adowanie
.
.
.
d1s11gt

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie tre艣ci dost臋pnych w niniejszym serwisie - bez wzgl臋du na ich charakter i spos贸b wyra偶enia (w szczeg贸lno艣ci lecz nie wy艂膮cznie: s艂owne, s艂owno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz form臋 (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Sp贸艂ka Akcyjna z siedzib膮 w Warszawie, b臋d膮cej w艂a艣cicielem niniejszego serwisu, bez wzgl臋du na spos贸b ich eksploracji i wykorzystan膮 metod臋 (manualn膮 lub zautomatyzowan膮 technik臋, w tym z u偶yciem program贸w uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powy偶sze zastrze偶enie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu u艂atwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunk贸w umownych lub dozwolonego u偶ytku okre艣lonego przez w艂a艣ciwe przepisy prawa.Szczeg贸艂owa tre艣膰 dotycz膮ca niniejszego zastrze偶enia znajduje si臋tutaj