Premierowym przedstawieniem „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza w reżyserii Macieja Grzybowskiego rozpocznie w sobotę swój kolejny sezon artystyczny Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.
– Będzie to sezon z przedstawieniami zarówno klasycznymi, jak i eksperymentalnymi, czyli balansującymi między teatrem grzecznym a czechowszczyzną. Teatromani zobaczą w sumie sześć premier – zapowiada dyrektor kaliskiej sceny, Robert Czechowski.
– „Pan Tadeusz” będzie ukłonem w stronę teatru klasycznego, bez udziwnień i eksperymentów. Chcemy przybliżyć, głównie młodzieży, wspaniałą poezję mickiewiczowską – powiedział dyrektor.
Następnym spektaklem będzie już mniej grzeczne przedstawienie – „Libertyn” Erica-Emmanuela Schmitta , w reżyserii Czechowskiego.
– Poszukamy w nim odpowiedzi, jak żyć godnie w świecie zmuszającym nas do nieprawdopodobnej szorstkości – mówi reżyser.
Kaliszanie obejrzą też irlandzką sztukę „Pan Poduszka” Martina McDonagha, w reżyserii Wiktora Rubina, „Kantatę na cztery skrzydła” Roberta Bruttera w reżyserii Julii Wernio, „Skrzypka na dachu” według scenariusza J. Steina w reżyserii Czechowskiego, „Pływanie synchroniczne” czeskiego dramaturga Davida Drabki w opracowaniu Piotra Kruszczyńskiego i „Pogrzeb po polsku” Tadeusza Różewicza w reżyserii Pawła Kamzy.
W zbliżającym się sezonie kaliski teatr wystawi ponadto „Zabawę” Mrożka , „Kopciuszka” Braci Grimm, „Błogosławionego” na motywach Józefa i jego braci Tomasza Manna , „Ćmę” na motywach Lotty w Weimarze tego samego autora. W planach jest także „Obcy” według Alberta Camusa i „Satana” na motywach Doktora Faustusa Tomasza Manna .
Specjalny wieczór, zaplanowany na kwiecień, teatr poświęci Wojciechowi Bogusławskiemu z okazji 250. rocznicy jego urodzin.
– Będą to fragmenty utworów Bogusławskiego, ojca polskiej sceny – podkreślił dyrektor. Będzie to także sezon wyjazdów.
– W najbliższy piątek pokażemy na Festiwalu Integraf w Hanowerze monodram „Jak zjadłem psa”. 29 października jedziemy do Bochum i Budapesztu z „Woyzeckiem”, później do Warszawy (III Międzynarodowy Festiwal Festiwali Teatralnych Spotkania), Pragi i Bratysławy – zapowiedział Czechowski.
Najważniejszym wydarzeniem dla Czechowskiego i całego teatru będą majowe 46. Międzynarodowe Spotkania Teatralne – jedyny w Polsce festiwal sztuki aktorskiej.