Trwa ładowanie...
kanon
03-09-2013 13:26

"Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza jest w kanonie lektur szkolnych

"Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza jest w kanonie lektur szkolnych. Od grudnia 2008 roku nie było zmian w tym zakresie.

"Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza jest w kanonie lektur szkolnychŹródło: "__wlasne
d2338mc
d2338mc

* "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza jest w kanonie lektur szkolnych. Od grudnia 2008 roku nie było zmian w tym zakresie.*

"Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza jest obowiązkową lekturą w szkołach ponadgimnazjalnych. Przed 2009 r. w gimnazjum były omawiane fragmenty epopei, a omówienie całości było przewidziane dla szkół ponadgimnazjalnych.

Począwszy od roku szkolnego 2009/2010 wykaz lektur dla gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej stanowi integralny ciąg logiczny i dydaktyczny. W nowej podstawie programowej dobór lektur został przygotowany według następujących zasad:

- w klasach I-III szkoły podstawowej nauczyciel decyduje o doborze lektur dla swoich uczniów. Dla klas IV-VI szkoły podstawowej wskazana jest już lista proponowanych tekstów, spośród których nauczyciel wybiera pozycje do przeczytania. Są to głównie klasyczne pozycje literatury młodzieżowej, z uwzględnieniem kilku nowych tytułów, które w ostatnich latach weszły już do kanonu lektur szkolnych;

d2338mc

- w gimnazjum wskazane są kategorie lektur z literatury młodzieżowej i popularnej do wyboru, np. powieść przygodowa, obyczajowa, detektywistyczna, utwór fantasy oraz arcydzieła literatury klasycznej. Z dzieł Adama Mickiewicza wymagane są: "Dziady" cz. II, "Reduta Ordona" oraz wybrana ballada;

- w szkole ponadgimnazjalnej proponowane są wyłącznie arcydzieła, począwszy od antyku, a skończywszy na literaturze XX i XXI wieku. Dobrane są w ten sposób, żeby w ciągu dwóch etapów edukacji - gimnazjum-szkoła ponadgimnazjalna - uczeń miał możliwość poznania dzieł najważniejszych autorów w dziejach literatury polskiej oraz niektórych ważnych utworów literatury światowej.

W szkołach ponadgimnazjalnych w zakresie podstawowym wymagane są: wybrane sonety i inne wiersze, w tym "Romantyczność" A. Mickiewicza oraz obowiązkowo: "Dziady" cześć III i "Pan Tadeusz". Aby nie dublować lektur na tych etapach edukacyjnych zastosowano zasadę, że na każdym czytane są inne dzieła poszczególnych autorów.

Od grudnia 2008 roku nie było zmian w tym zakresie. W związku z tym unika się powtórzeń tytułów dzieł wskazanych w wykazie lektur na obu etapach - powtarzają się tylko niektóre nazwiska twórców. W gimnazjum następuje dopiero wprowadzenie do "wysokiej" kultury. Arcydzieła polskiej i światowej literatury omawiane są w szkołach ponadgimnazjalnych. Należy podkreślić, że poloniści obecnie mają znacznie większą swobodę w wyborze lektur pod kątem zainteresowań swoich uczniów.

d2338mc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2338mc