XVII-wieczny wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem, przy którym modlił się i umarł biskup Ignacy Krasicki , to jeden z najciekawszych eksponatów pokazanych po raz pierwszy publicznie na wystawie w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej (MNZP), poświęconej najwybitniejszemu polskiemu pisarzowi doby Oświecenia.
Uwagę zwraca też relikwiarz i pieczęć, należące do biskupa, jak również szereg obrazów i portretów oraz pamiątek rodzinnych, udostępnionych przez Marcina i Magdalenę hr. Krasickich, potomków Ignacego Krasickiego , od kilku lat współpracujących z Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej.
Na wystawie, zatytułowanej „Rodem z Dubiecka, rodem z Bachórca...”, zaprezentowano ponadto trzy cenne rękopisy dotyczące Bachórca, miejscowości położonej niedaleko Dubiecka, gdzie także mieściła się siedziba rodziny Krasickich. Są to: Księga Dyspozycyi przedaży 1861-1866, Fassyia Wszystkich rocznych urbaryialnych przychodów pieniężnych, które w wspomnianym Dominium wpływać maią oraz Spis Zabudowania wszelkiego y Wtychże znayduiących się Meblów, Ruchomości i Bydła Wszelkiego Gatunku w Roku 1837 zrobiony.
Z kolei listy rodziny Krasickich udostępniła na wystawę Miejska Biblioteka Publiczna im. Ignacego Krasickiego w Przemyślu, a ze zbiorów tamtejszego Państwowego Archiwum wypożyczono stare dokumenty tego rodu, dotyczące głównie spraw gospodarczych.
Ekspozycję uzupełniają eksponaty ze zbiorów m.in. Muzeum Narodowego, Zamku Królewskiego i Biblioteki Narodowej w Warszawie, a także część będących w posiadaniu przemyskiego muzeum projektów ilustracji do Bajek i Satyr, autorstwa Jana Marcina Szancera. Całość wystawy tworzy bogaty zarys biografii Ignacego Krasickiego , zwanego też synem Ziemi Przemyskiej, gdyż urodził się w Dubiecku koło Przemyśla.
– Tam też mieszkał w dzieciństwie, a potem często powracał. W salach dubieckiego zamku rozbrzmiewały nie tylko jego utwory, ale także poezje znakomitych zaproszonych gości, m.in. Franciszka Karpińskiego, który ponoć właśnie tam miał napisać pieśń Kiedy ranne wstają zorze – mówi dyrektor MNZP Mariusz Olbromski.
W zamku w Dubiecku przez wiele lat istniał oddział Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, który został zamknięty po wykupieniu tej posiadłości przez osobę prywatną. Zbiory z tamtej ekspozycji, w tym m.in. dwa cenne portrety biskupa, powróciły do przemyskiego muzeum, część z nich można zobaczyć na wystawie.
Pokazano też eksponaty pochodzące z siedziby rodziny Krasickich w Bachórcu, niedaleko Dubiecka.
– Sama siedziba była skromna, lecz pełna zgromadzonych w niej pamiątek, z których część prezentujemy dzięki życzliwości zamieszkałego obecnie w Krakowie Marcina hr. Krasickiego, najmłodszego syna ostatnich właścicieli - Zofii z Grocholskich i Xawerego hr. Krasickich – wyjaśnił dyrektor Olbromski.
Wystawa będzie czynna do końca kwietnia.